Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Ούνικς Καζάν – Προμηθέας Πάτρας 83-87

Ούνικς Καζάν – Προμηθέας Πάτρας 83-87

giorgos bogris promitheas patras

Ο Προμηθέας Πάτρας κατέκτησε την τρίτη θέση στο Gomelsky Cup, καθώς επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 87-83. Οι Πατρινοί πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και νίκησαν στην παράταση της ρωσικής ομάδας. Η κανονική διάρκεια έληξε 75-75 με τον Λεωνίδα Κασελάκη να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων στο φινάλε. Το ματς στην παράταση έστειλε ο Πάνσον, ο οποίος με 2/3 βολές ισοφάρισε για τους Ρώσους.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 26-18. Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στη δεύτερη περίοδο με τους Ρώσους να κρατούν τα ηνία του σκορ (40-33). Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν και ο Προμηθέας κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (54-55). Η Ούνικς δεν τα παράτησε και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με βολές του Πάνσον. “Μοιραίος” ήταν ο Κασελάκης, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε.

Στην παράταση, όμως, ο Προμηθέας έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 87-83.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-33, 54-55, 75-75, 83-87

Ούνιξ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 9, ΜακΚόλουμ 15, Τάιους 12 (9 ριμπάουντ), Λιχοντέι 5, Κλιμένκο 8, Ουζίνσκι 4, Σμιθ 12, Μάντζαρης 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πάλσον 6, Κοσέεφ 3, Κολέσνικοφ 2.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 10 (10 ασίστ), Μπαμπ 10, Λίποβι 5, Αγραβάνης 18, Λόουερι 5, Κασελάκης 5, Κατσίβελης 6, Μπόγρης 8, Έλις 16 (10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3.

Περισσότερα σε Προμηθέας Πατρών

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…