Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ούνικς Καζάν – Ολυμπιακός 66-70

Ούνικς Καζάν – Ολυμπιακός 66-70

olympiakos

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 70-66, στον πρώτο ημιτελικό του Γκομέλσκι Καπ και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Προμηθέας.

Παρότι έπαιξε με τη… φωτιά στο τέλος, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη μετά από καιρό στις φετινές φιλικές του αναμετρήσεις, καταβάλλοντας την αντίσταση της Ούνικς Καζάν. Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Μπόλντγουιν, αλλά εμφανίστηκαν βελτιωμένοι ειδικά στην άμυνα.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήγαινε χέρι χέρι στο σκορ με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο και «έκλεισε» στον πόντο, με το υπέρ της 37-36.

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, έφερε τους «ερυθρόλευκους» ακόμη και στο +10, γεγονός που τους επέτρεψε να διατηρήσουν το προβάδισμα παρά την αντεπίθεση των Ρώσων στο τέλος. Ένα καλάθι και φάουλ του Μιλουτίνοφ στην τελευταία επίθεση «καθάρισε» τη νίκη για τον Ολυμπιακό με το τελικό 70-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-37, 48-56, 66-70

Ολυμπιακός: Πρίντεζης 18 (4/6β., 7/14διπ., 0/1τρ., 7ρ.), Πάντερ 14 (2), Σπανούλης 8 (2), Μιλουτίνοφ 10 (13ρ.), Ρούμπιτ 6, Παπανικολάου 7, Πολ 3 (1), Κουζμίνσκας 4, Χαπ, Κόνιαρης, Τσέρι.