Κεντρική Γ' Εθνική ΧΒΑ-Σπόρτιγκ Αλεξάνδρειας 58-79

ΧΒΑ-Σπόρτιγκ Αλεξάνδρειας 58-79

xba 1

Ιστορική στιγμή για την ΧΒΑ που έδωσε το πρώτο διεθνές φιλικό της, αντιμετωπίζοντας την προ διετίας πρωταθλήτρια Αιγύπτου Σπόρτιγκ Αλεξάνδρειας από την οποία ηττήθηκε με 58-79.

Οι Αιγύπτιοι ήταν ανώτεροι μετά την πρώτη περίοδο, με την ΧΒΑ πάντως να κερδίζει απ’ αυτό το φιλικό σε εμπειρίες, καθώς αντιμετώπισε μια πολύ δυνατή ομάδα που βοήθησε ώστε να εξαχθούν χρήσιμα συμπεράσματα.

Στην πρώτη περίοδο η ΧΒΑ προηγήθηκε με 19-15 για να τελειώσει το 10λεπτο με 19-17.

Στη συνέχεια η Σπόρτιγκ απάντησε με ένα σερί 0-8, προηγήθηκε με με 19-25, για να βγάλει εύκολους πόντους σε αιφνιδιασμούς φτάνοντας στο ημίχρονο το σκορ στο 27-45.

Η διαφορά παγιώθηκε κοντά στους 20 πόντους με την ομάδα της Αιγύπτου να φτάνει στη νίκη με 58-79.

Από την ΧΒΑ, που είχε για πρώτο σκόρερ τον Μπρατσιάκο (23) απουσίαζαν οι τραυματίες Κατσούλας, Παπάδης. Επόμενο φιλικό για την ομάδα της Χαλκίδας, την Τετάρτη εκτός έδρας με το Κορωπί.

Διαιτητές: Παντελίδης-Χαϊνά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 27-45, 37-59, 58-79.

ΧΒΑ (Μπρατσιάκος-Βελισσαράκος): Ντουζίδης 6 (2), Μπρατσιάκος 23 (5), Στεφάνου 3 (1), Σταθόπουλος 2, Μητσιμπόνας 10 (1), Γεωργιάδης 10 (1), Σιδέρης 4 (9 ριμπ.), Λούκας, Φραγκούλης.

Πηγή: stereabasket.gr