Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Αυστραλία – Τσεχία 82-70

Αυστραλία – Τσεχία 82-70

image 3

Στις καλύτερες ομάδες του κόσμου προκρίθηκε η Αυστραλία, καθώς επικράτησε της Τσεχίας με 82-70 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Πάτι Μιλς πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη – πρόκριση.

To παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η Αυστραλία επέβαλε τον ρυθμό της και κατάφερε να πάρει τη νίκη. Οι Αυστραλοί ήταν εξαιρετικοί στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 15 πόντους (63-48). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Αυστραλία κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε τη νίκη με 82-70.

Ο Τόμας Σατοράνσκι ήταν φανταστικός και άγγιξε το triple double (13 πόντοι, 13 ασίστ, 9 ριμπάουντ). Στην αντίπερα όχθη, ο Πάτι Μιλς έκανε τα πάντα και οδήγησε την Αυστραλία στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70.