Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ευρωμπάσκετ U18 (Θέσεις 9-16) Μαυροβούνιο-Ολλανδία 88-78

Ευρωμπάσκετ U18 (Θέσεις 9-16) Μαυροβούνιο-Ολλανδία 88-78

bojan tomasevic maurovounio ollandia u18

To Mαυροβούνιο ολοκλήρωσε το καρέ των ομάδων που εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Α’ κατηγορία του επόμενου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18, καθώς νίκησε 88-78 την αξιόμαχη Ολλανδία και θα παίξει, με αντίπαλο την Ιταλία για τις θέσεις 9-12. Οι Ολλανδοί βρίσκονται στο γκρουπ των θέσεων 13-16, με στόχο να κατακτήσουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό, αν κατακτήσουν την 13η θέση και θα πρέπει να νικήσουν την Κροατία, το Σάββατο (3/8) και τον νικητή του αγώνα Φιλανδίας-Λετονίας, στην τελευταία ημέρα της διοργάνωσης (4/8).

Το Μαυροβούνιο έπαιξε καλύτερα από την Ολλανδία στο δεύτερο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίζοντας αποτελεσματική άμυνα στους αντίπαλους περιφερειακούς, ενώ δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα, όταν δέχτηκε την ισοφάριση (40-40) και ενώ απώλεσε προβάδισμα 14 πόντων, καθώς και στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, με την μείωση της διαφοράς στους δυο πόντους. Εγγύηση στην πλειοψηφία των επιθετικών επιλογών του Μαυροβουνίου, ήταν ο Μπόγιαν Τομάσεβιτς που πήρε… «ανάσα» ξεκούρασης από τον προπονητή του, μόνο για 14 δευτερόλεπτα και σκόραρε 36 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-14, 46-39, 60-58, 88-78

Διαιτητές: Λίσκα (Πολωνία), Μακ Ντόναλντ (Μ. Βρετανία), Ουίλμορ (Μπαχάμες)