Κεντρική Διεθνή Eυρωμπάσκετ U18 (Θέσεις 9-12) Σερβία-Γερμανία 76-74

Eυρωμπάσκετ U18 (Θέσεις 9-12) Σερβία-Γερμανία 76-74

37efd7ed85920fe0db362f8cbe3430a5 XL

Την ένατη θέση του Ευρωμπάσκετ U18, κόντρα την νικήτρια του αγώνα Ιταλίας-Μαυροβουνίου, στην τελευταία ημέρα της διοργάνωσης (4/8), θα διεκδικήσει η Σερβία που νίκησε 76-74  την Γερμανία και οποία θα παίξει για τις θέσεις 11-12, με αντίπαλο την ηττημένη του προαναφερόμενου αγώνα.

Μπορεί το κίνητρο στην διεκδίκηση της υψηλότερης δυνατής κατάταξης να μην ήταν ισχυρό για τους Σέρβους και τους Γερμανούς έφηβους, αλλά αμφότερες οι ομάδες δεν έκαναν… «αγγαρεία» και το φινάλε του αγώνα είχε σασπένς.

Η Γερμανία προηγήθηκε 52-60, συντηρούσε σταθερό προβάδισμα, αλλά στα τρία τελευταία λεπτά, έδειξε ανέτοιμη να αντιδράσει στην αντεπίθεση των αντιπάλων της και σκόραρε 4 πόντους, έναντι 7 των Σέρβων. Ο Μανόλοβιτς έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Εθνική ομάδα του, με εύστοχο τρίποντο και μια βολή (73-70), ο Μπέγκ μείωσε σε 73-71 με 1/2 βολές, το λέι απ του Λάνκοβιτς έγραψε το 75-71 στο 1′ 22” πριν από την λήξη και οι Γερμανοί σκόραραν τρεις ακόμα πόντους από τον Μπέγκ και μια  βολή από τον Χούκπορτ.

Στην τελευταία επίθεση της Σερβίας, ο Ράπικε «έκλεψε» την μπάλα στα 23” πριν από την λήξη, αλλά ο ίδιος παίκτης έκανε λάθος στα τρία δευτερόλεπτα και οι Γερμανοί δεν πρόλαβαν να διεκδικήσουν την ισοφάριση ή και την νίκη. Ο Σέρβος τεχνικός, Σλόμπονταν Κλίπα χρησιμοποίησε τον Πουκουσέφκσι, μόνο για έξι λεπτά, λόγω τραυματισμού στον ώμο και στον αστράγαλο, ενώ τον αντικατέστησε με τον Φιλίπ Σκοπάλιε.

Δεκάλεπτα: 22-21, 43-45, 56-60, 76-74

Διαιτητές: Μπελιάκοφ (Ρωσία), Μπισέλ (Γαλλία), Μακ Ντόναλντ (Μ. Βρετανία)

Κυκλοφορούν τα εισιτήρια του Προολυμπιακού

Τη Δευτέρα κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το Προολυμπιακό τουρνουά Στη διάθεση του κόσμου θα…