Κεντρική Διεθνή Ενδέκατη η Γερμανία

Ενδέκατη η Γερμανία

germany 1

Την 11η θέση του Eυρωμπάσκετ U18, κατέλαβε η Γερμανία που νίκησε 73-63 το Μαυροβούνιο και οι δυο Εθνικές ομάδες παραμένουν στην Α’ κατηγορία.

Οι Γερμανοί έπαιξαν με περισσότερη συγκέντρωση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι αλλαγές τεσσάρων παικτών στην πεντάδα που έκανε δυο φορές ο τεχνικός του, Πάτρικ Φέρμελινγκ, στην διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, αποσταθεροποίησε τον ρυθμό τους και έδωσε την ευκαιρία στο Μαυροβούνιο να μειώσει μέχρι και τους δυο πόντους (53-51), χωρίς να φτάσει σε ολική ανατροπή του σκορ.

Ο Μπόγιαν Τομάσεβιτς έπαιξε και στα 40 λεπτά του αγώνα, πέτυχε 20 πόντους και ξεχώρισε συνολικά στην διοργάνωση για το Μαυροβούνιο, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Γερμανό Άριελ Χούκπορτ.

Διαιτητές: Αουνκρότζερς (Λετονία), Σίλκι (Φιλανδία), Τζεντβίλας (Λιθουανία)

Δεκάλεπτα:24-16, 42-34, 55-51, 73-63