Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Απίστευτη ανατροπή από το Πουέρτο Ρίκο! Άφησε “κόκκαλο” το Ιράν

Απίστευτη ανατροπή από το Πουέρτο Ρίκο! Άφησε “κόκκαλο” το Ιράν

puerto

Απίστευτη ανατροπή από το Πουέρτο Ρικό. Μπορεί να βρέθηκε στο -18 στο ημίχρονο και στο – 11 τρία λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο έκανε μία επική επιστροφή και πήρε τη νίκη με 83-81. Ο Μογίκα ήταν ο ήρωας του αγώνα, αφού “σκότωσε” τους Ιρανούς στην εκπνοή, ωστόσο ο Ουέρτας έδωσε ένα μοναδικό ρεσιτάλ με 32 πόντους.

Από το Ιράν πρώτοι σκόρερ οι Χανταντί με 22 πόντους και 16 ριμπάουντ και Γιακχατσιντεχκόρντι με 22 πόντους.

Το Ιράν είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για τρία δεκάλεπτα.  Προηγήθηκε με 74-59 στο 34ο λεπτό, ωστόσο τα έκανε θάλασσα στο φινάλε, με το Πουέρτο Ρίκο με επιμέρους σκορ 23-4 να παίρνει το προβάδισμα (78-81), 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Χανταντί πήρε την ευθύνη του τελευταίου σουτ για το Ιράν και από τα 8 μέτρα, ισοφάρισε με ένα απίστευτο τρίποντο σε 81-81. Ο Χαβιέρ Μογίκα, όμως, με καλάθι, οχτώ δέκατα πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 81-83.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 49-31, 65-51, 81-83,