Κεντρική Διεθνή Λιθουανία – Τουρκία 89-73

Λιθουανία – Τουρκία 89-73

image 21

Την πέμπτη θέση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτω των 20 ετών κατέκτησε η Λιθουανία επικρατώντας στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά της Τουρκίας με σκορ 89-73.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, οι Τούρκοι έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι την ανάπαυλα (43-42)..

Στην επανάληψη ωστόσο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε σημαντικά, με τους Λιθουανούς να μπαίνουν αποφασισμένοι για την νίκη, και τους ηττημένους να δείχνουν να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις.

Από πλευράς νικητών υπήρχε πλουραλισμός στην επίθεση με 6 διψήφιους παίκτες, ο Βασιλιάουσκας ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, με τον Κόζις να τον ακολουθεί με 13.

Για τους Τούρκους, ο Καμπάκα είχε 16 πόντους ενώ οι Σαρίκαγια και Σενέλ αμφότεροι είχαν από 15.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-42, 65-56, 89-73.