Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Φινλανδία – Ελλάδα 63-56

Φινλανδία – Ελλάδα 63-56

image 2

Τη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 της Β΄Εθνικής Κατηγορίας κατέλαβε η Εθνική μας ομάδα. Η Ελλάδα στον τελικό της διοργάνωσης ηττήθηκε από τη Φινλανδία με 63-56 και βγήκε δεύτερη, αλλά παράλληλα πήρε το εισιτήριο για την πρώτη κατηγορία.

Η Φινλανδία ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με double score (10-5). Η Εθνική μας ανέβασε στροφές και με επί μέρους σκορ 8-2 πέρασε μπροστά στο σκορ (12-13). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με την τυπικά γηπεδούχο ομάδα να έχει προβάδισμα ενός πόντου (16-15).

H Εθνική μας έμεινε κοντά μέχρι 7′ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη (21-18). Η Ελλάδα πέτυχε μόλις 2 πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ αντίθετα η Φινλανδία ήταν πιο εύστοχη και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 15 πόντους (35-20).

Η Φινλανδία είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (40-24), αλλά η Εθνική μας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Μ΄ένα εντυπωσιακό σερί 16-5 μείωσε στους πέντε πόντους (45-40) και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και της πρωτιάς.

Η Ελλάδα προσπάθησε να ολοκληρώσει την ανατροπή, αλλά η διαφορά παρέμενε σταθερή. Η Φινλανδία άντεξε, όμως στην τελευταία περίοδο και τελικά πήρε τη νίκη με 63-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-20, 45-40, 63-56

Περισσότερα σε Εθνικές

Λαρεντζάκης: «Η φιλοσοφία του Μπαρτζώκα στηρίζεται στις σχέσεις μεταξύ συμπαικτών»

Στην φιλοσοφία του Μπαρτζώκα, αναφέρθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπί…