Κεντρική Διεθνή Πρώτη “βόμβα” στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Πρώτη “βόμβα” στο Παγκόσμιο Κύπελλο

mali

Το Μάλι έκανε νικηφόρα πρεμιέρα στο Παγκόσμιο U-19, με αντίπαλο την Λετονία (93-79) και τα σωματικά προσόντα των Αφρικάνων εφήβων υπερίσχυσαν του ευρωπαϊκού στυλ παιχνιδιού

Δυο ξεσπάσματα απόδοσης του Μάλι στο δεύτερο πεντάλεπτο και των δυο πρώτων δεκαλέπτων, χαρακτήρισαν το πρώτο ημίχρονο (44-37). Το αντιπροσωπευτικό σύγκρότημα από την Δυτική Αφρική προηγήθηκε 22-17 στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Λετονοί με ευστοχία στα περιφερειακά σουτ (9/19 τρίποντα,), δεν επέτρεψαν, πρόσκαιρα την διεύρυνση του σκορ. Το Μάλι αξιοποίησε τις σωματικές δυνατότητες των ψηλών παικτών του και είχε τον έλεγχο του ρυθμού, ολοκληρώνοντας τις επιθέσεις του, εντός της αντίπαλης ρακέτας. Στο τέσσερα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, το Μάλι «εκτόξευσε» την διαφορά στο συν 19, καθώς δέχτηκε 4 πόντους και σκόραρε 16. Οι Λετονοί αναλώθηκαν σε άστοχα σουτ και χωρίς να μπορούν να απειλήσουν κοντά στο καλάθι, το Μάλι διατήρησε την διαφορά του σκορ στα ίδια επίπεδα (68-49 στο 30′). Οι έφηβοι της Λετονίας, χωρίς άλλα χρονικά περιθώρια, επιχείρησαν την αντεπίθεση τους στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν δυο φορές μέχρι τους 8 πόντους (72-60 στο 33′ και 79-71 στο 36′ 30”), αλλά το Μάλι «απάντησε» άμεσα με την επίθεση τους.

Δεκάλεπτα: 22-17, 44-37, 68-49, 93-79

Διαιτητές: Πασκουάλ (Φιλιππίνες), Κρέσιτς (Σλοβενία), Αλ Σουαλί (Ιράκ)

Mάλι (Αλχατζί Ντικό): Κανουτέ 19, Σανογκό Ντιακιτέ 4, Φ. Ντραμέ 13, Μπαλό, Κουλιμπαλί 22, Καμαρά 9, Χ. Ντραμέ 9, Κειτά 6, Φοφανά 1, Σιντιμπέ 10.

Λετονία (Αρτούρς Βισόσκις): Βικνς 9, Μεζούλις 2 , Βιτόλσκις 8, Κούρουκς , Βεβέρις 3, Μπέρκις 2, Σνιπκ 5, Στάινμπερκς 11, Μπέρζινς 5, Mισκα 13.