Κεντρική Διεθνή Βίρτους Μπολόνια – Τενερίφη 73-61

Βίρτους Μπολόνια – Τενερίφη 73-61

kevin punter bologna tenerife

Η Βίρτους Μπολόνια είναι η νέα κάτοχος του Basketball Champions League, καθώς επικράτησε της Τενερίφη με 73-61. Η ιταλική ομάδα από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του σκορ (20-8) και με κορυφαίο τον Κέβιν Πάντερ κράτησε εύκολα το προβάδισμα της και πήρε για πρώτη φορά το τρόπαιο.

Μπολόνια από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τα δόντια της και με εκπληκτική άμυνα πήρε διψήφιο προβάδισμα (20-8). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και αύξησαν τη διαφορά στους 14 πόντους (38-24). Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στο δεύτερο μέρος. Η ιταλική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και τελικά πήρε τη νίκη με 73-61 και κατέκτησε το Basketball Champions League.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Κέβιν Πάντερ, που σημείωσε 26 πόντους με 5/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 38-24, 58-44, 73-61.