Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκαναν τα Φάρσαλα, καθώς νίκησαν εντός έδρας την Ελευθερούπολη με 79-61. Τη νίκη των γηπεδούχων πανηγύρισε και το Αγρίνιο, το οποίο δύσκολα πλέον θα χάσει την άνοδο στην Α2 μετά και τη νίκη του με 75-57 κόντρα στη ΧΑΝΘ. Οι Μαχητές Πειραματικού επικράτησα εντός έδρας του Ανατόλια με 74-71.

Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε ο Φίλιππος Βέροιας, που νίκησε εντός έδρας τη Γέφυρα με 79-76. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του σκορ σε όλο το ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ, όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή.

Στη Β΄Εθνική θα αγωνίζεται και τη νέα χρονιά ο Έσπερος Λαμίας, καθώς επικράτησε του Φαίακα Κέρκυρας εκτός έδρας με 112-68. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και να πανηγυρίσουν την παραμονή στην κατηγορία.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Χαλκηδόνα, η οποία κέρδισε εκτός έδρας τον Μακεδονικό με 69-61. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του σκορ και τα κράτησε μέχρι το φινάλε. Σημαντική νίκη στην προσπάθεια της για παραμονή πήρε η Νίκη Βόλου, που νίκησε εντός έδρας τον Ερμή Λαγκαδά με 87-81.

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε το Στρατώνι, το οποίο νίκησε τους Ίκαρους Σερρών με 76-70 στην παράταση και έκανε αποφασιστικό βήμα για παραμονή.

Αναλυτικά:

Αγρίνιο – ΧΑΝΘ 75-57
Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα 79-76
Στρατώνι – Ικαροι Σερρών 76-70 (κ.α. 64-64)
Φάρσαλα – Ελευθερούπολη 79-61
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Ανατόλια 74-71
Νίκη Βόλου – Ερμής Λαγκαδά 87-81
Μακεδονικός – Χαλκηδόνα 61-69
Φαίακας Κέρκυρας – Εσπερος Λαμίας 68-112

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 68-112
Τα δεκάλεπτα: 7-20, 26-51, 42-84, 68-112
Διαιτητές : Παπανικολάου-Χατζηχαρισης
Φαίακας Κέρκυρας (Χατζής) : Αυγερινός 10 (1), Δρακίδης 10 (1), Γουστέρης 4, Σαγιάς 5 (1,) Ψαρράς 5 (1), Σπίνουλας 4, Σκούρτης 12 (1), Γερασιμοπουλος 14 (2), Βάγιας 4
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 6 (2), Τριανταφυλλίδης 8 (2), Πάππος 11 (2), Κατσαρές, Παπανικολάου 11, Μαντζούκας 25 (6), Παπαργυρόπουλος, Κουνάνος 5 (1), Αργύρης 21 (5), Τεπετίδης, Ολύμπιος 20 (5).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ / ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ 61-69
Τα δεκάλεπτα : 19-20 , 32-43 , 45-54 , 61-69
Διαιτητές : Ντούρας – Δημάδης
Μακεδονικός (Γουναρίδης) : Χαλάτσης 13(3) , Κοντσές 2 , Μπάρζου , Κουτουρατζόγλου 11(1) , Τσινόπουλος 9(1) , Καλογεράτος 2 , Καλαποθαράκης 2 , Κομμάτας , Καραθανάσης 2 , Ουλουσίδης 5 , Χατζίδης 15
ΑΜΣ Χαλκηδόνα/Προποντίς (Τέντσος) : Σπύρας , Μαρκίδης , Δανάκης 6 , Τσακαλέρης 13(1) , Μυλωνίδης 21(2) , Κούτε , Γιαννόπουλος , Δελίδης 7(2) , Σιόλογκας 4 , Σικαλίδης 18(3) , Φυλακτός .

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 87-81
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 40-39, 61-61, 87-81
Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης): Καραγιώργος 9 (3), Διγενής, Βερτζάγιας , Ομορέγκιε, Αναγνωστόπουλος , Γιωτόπουλος 3(1), Κουτίνας 15 (1), Τσαβές , Τασιούδης 13 (1), Τσώλης 5, Τάσσος 15 , Φρουσκλιάς 27 (6)
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 19 (5), Αλτίνης, Μάρουσιτς 15 (3), Τσιρογιάννης 2, Παπαπασχάλης, Νώτης 13 (1), Παρίτσης 11 (2), Πλιούκας 9 (3), Γκαμούρας 6, Χριστοδούλου, Πιλκούδης 6

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 74-71
Δεκάλεπτα: 16-24 37-38 49-59, 74-71
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Λουλουδιάδης
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 11 (3), Καραγιαννίδης 5 (1), Δήμας 7, Μαυρίδης 12 (1), Χατζημιχαηλίδης 11 (2), Κλωνάρας 6, Τσιμίδης 6, Βαϊντερλής, Μητσάκης 13 (1), Ελευθεριάδης 3 (1)
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 6 (2), Στεφανίδης 3 (1), Αμπατζάς, Γαλανίδης 14 (2), Κωνσταντινίδης 2, Ξενιτίδης 6,Κιγμέτογλου 14, Ζώτος 2, Μπρόζος 8, Καραποστόλου 16(3)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ 79-76
Δεκάλεπτα: 13-11, 38-33, 60-51, 79-76
Διαιτητές : Γερακίνης και Παζώλης
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 10, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 2, Πονόπουλος 2, Βάλλιος 3(1), Τσιακλάγκανος 8(1), Καβαργύρης, Κοθράς 20 (14 ασίστ), Παραπούρας 21(4), Σουτζόπουλος, Καντάρκος 12.
ΚΣ Γέφυρας (Παραδάς- Χρήστου) : Πουλιανίτης, Καραγιαννάκης. Ψευτογκάς 3(1), Βούλτσος, Καταβαίνης, Αποστολίδης 17(2), Ζιάκας 19(3), Κουτουξίδης 6, Σιώμος 13, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος 11, Παπαδόπουλος 3(1)

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 70-60
Τα δεκάλεπτα: 21-24, 35-35, 50-46, 70-60
Διαιτητές : Θεοδώρου – Αγραφιώτης
Γ.Σ.Φαρσάλων (Φόρος) : Λεπενιώτης 14(1), Χαιρετίδης 12(2), Αλεξόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 2, Τσιώγκας 5(1), Συνετός 11(2), Τοπουζίδης , Γκιουλέκας 14(2), Φαρμάκης, Δέσπος 8, Φιλιππόπουλος 4.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος) : Κελεσίδης 16(3), Γκέλιος 20(2), Κωνσταντάρας , Μουλάκης 1, Μπουτσακτσί 2, Μπέσσας , Ιωάννου 6(1), Απαζίδης 5(1), Σταμπουλής 1, Λαζαρίδης, Καραγιώργος 2, Χαρισμίδης 7.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 76-70 (64-64 κ.αγ)
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 32-40, 48-56, 64-64 (κ.αγ), 76-70
Διαιτητές: Τζιμα – Πραττος
Στρατωνι (Μύθου, Πεγιας): Δοξακης 3(1),Μπουρδανος 7(1),Κολοκοτρώνης 17(1),Σιδηροηλιας 7,Μπεγας 8,Φλιατης 3,Πολιτοπουλος 5(1),Δασκαλοπουλος 26,Κοτζαγιαννης
Ίκαροι Σερρών (Σισκος): Κατος, Σιδεριδης 3(1),Γεωργιανος 16(2),Δαλαγκοζης, Γκουτζιας 2,Παπαδόπουλος 8,Καραμπεκης 12(1),Θολιωτης 2,Κακιουζης 21(1)

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΧΑΝΘ 75-57
Τα δεκάλεπτα : 17-11, 40-30, 51-49, 75-57
Διαιτητές: Τσιαπλής – Κατωτικίδης.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 12(1), Μιχάλογλου 8(1), Καπινιάρης 14(3), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 2, Γκρέκας 9(1), Μήτσου 6(1), Ψαράς 16(4), Σαπλαούρας, Σταμίρης.
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Βαζούκης, Ντίνος, Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 14(1), Μπαλάσκας 7(1), Ζαφειρούδης 9(3), Γεωργάκης 14(2), Περρής 3(1), Καραγεωργίου, Δεληγεώργης 2, Βλαγκόγιας, Τσάμης 7.

Η βαθμολογία (σε 28 αγώνες):

1. Ανατόλια (25-3) 53
2. Αγρίνιο (20-8) 48
3. Ελευθερούπολη (19-9) 47
4. Φίλιππος Βέροιας (17-11) 45
5. Ερμής Λαγκαδά (16-12) 44
6. ΧΑΝΘ (16-12) 44
7. Μαχητές Πειραματικό Πευκών (15-13) 43
8. Χαλκηδόνα/Προποντίς (14-14) 42
9. Έσπερος Λαμίας (13-15) 41
10. Φάρσαλα (12-16) 40
11. Γέφυρα (11-17) 39
12. Στρατώνι (11-17) 39
13. Νίκη Βόλου (11-17) 39
14. Ίκαροι Σερρών (10-18) 38
15. Φαίακας Κέρκυρας (10-18) 38
16. Μακεδονικός (5-23) 33

Επόμενη αγωνιστική:

ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας
Ικαροι Σερρών – Γέφυρα
Ελευθερούπολη – Αγρίνιο
Ανατόλια – Φάρσαλα
Ερμής Λαγκαδά – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Χαλκηδόνα – Νίκη Βόλου
Εσπερος Λαμίας – Μακεδονικός
Στρατώνι – Φαίακας Κέρκυρας

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Κέρδισε δυο ομάδες της Α2 ο ΝΕΟΛ!

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρωθηκε το τουρνουά μπάσκετ που διοργάνωσε o NEOΛ το Σαββατοκύριακ…