Κεντρική Διεθνή Τενερίφη – Αντβέρπ 70-54

Τενερίφη – Αντβέρπ 70-54

antwerp tenerife

Στον τελικό του Basketball Champions League προκρίθηκε η Τενερίφη, η οποία επικράτησε της Αντβέρπ με 70-54. Η ισπανική ομάδα ήταν εξαιρετική στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο. Η Τενερίφη προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της στον τελικό και θα διεκδικήσει το δεύτερο της τρόπαιο.

Η Αντβέρπ ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και κατάφερε να πάρει διαφορά 8 πόντων (12-20). Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η εικόνα άλλαξε εντελώς. Η Τενερίφη έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δέχτηκε μόλις έξι πόντους και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ (31-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και η διαφορά έμεινε σταθερή στους πέντε πόντους (47-42). Η Τενερίφη ήταν εξαιρετική στην τελευταία περίοδο, πήρε διψήφια διαφορά (55-42) και πήρε τελικά τη νίκη με 70-54.

Στον τελικό οι τυπικά γηπεδούχοι θα αντιμετωπίσουν τη Βίρτους Μπολόνια, η οποία νωρίτερα απέκλεισε την Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-26, 55-42, 70-54

Μουρθία – Μάλαγα 74-80

Στο Final Four του BCL πέρασε η Μάλαγα. Η Ουνικάχα Μάλαγα  πήρε την νίκη στο πρώτο Ισπανικ…