Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Μπαρτσελόνα 80-71 (vids)

Εφές – Μπαρτσελόνα 80-71 (vids)

efes barcelona

Η Εφές είναι στο final four για πρώτη φορά από το 2001! Οι Τούρκοι επικράτησαν εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με σκορ 80-71 -έχοντας ως “όπλο” τα 17 εύστοχα τρίποντα– και έτσι “πέταξαν” εκτός διοργάνωσης την ομάδα του Πέσιτς. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Εφές απέναντι στην Μπάρτσα, στο τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι για την πρόκριση στις κορυφαίες τέσσερις ομάδες της Ευρώπης.

Πρώτοι σκόρερ για την Εφές ήταν οι Μόερμαν και Λάρκιν με 18 πόντους ο καθένας. Από την άλλη, ξεχώρισαν οι Σίνγκλετον και Ερτέλ με 12 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα με 23-28 αλλά το σύνολο του Αταμάν “αντέδρασε” στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 24-14, στο 20′ ήταν μπροστά με 47-42 (στο πρώτο μέρος η Εφές είχε 10/19 τρίποντα και οι Καταλανοί 5/9 τρίποντα).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι “πάτησαν” γκάζι” και στο 34′ πήραν αέρα 9 πόντων (70-61) ενώ η ομάδα του Πέσιτς στο 38′ βρέθηκε στο -6 (74-68). Στο 39′ το σκορ ήταν 79-71 υπέρ της Εφές η οποία κέρδισε με ^^.

Δεκάλεπτα: 23-28, 47-42, 61-57, 80-71