Κεντρική Διεθνή Χίμκι – Αστάνα 82-59

Χίμκι – Αστάνα 82-59

sved

Το 1-0 στη σειρά με την Αστανά για τα πλέι οφ της λίγκας VTB έκανε η Χίμκι κερδίζοντας με σκορ 82-59, με τον Αλεξέι Σβεντ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.

Η ομάδα από το Καζακστάν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους που ολοκλήρωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι μόνο με πέντε πόντους (39-34).

Ωστόσο, το σύνολο του Κουρτινάιτις ξέσπασε στην τρίτη περίοδο φτάνοντας την διαφορά στους 14 πόντους (61-47), για να έρθει το τελικό 82-59.

Κορυφαίος για τη ρωσική ομάδα ήταν ο Αλεξέι Σβεντ με 27 πόντους (6/10 διπ., 5/10 τριπ., 0/2 βολές), ενώ παράλληλα μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Ο Γιάνις Τίμα έμεινε χαμηλά με 7 πόντους, 1 ριμπάουντ 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Τέλος, για τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Τζόφρι Γροσέλ με 11 πόντους  7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.