Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Άρης – Ασπίδα Ξάνθης 103-64

Άρης – Ασπίδα Ξάνθης 103-64

aris

Την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων πέτυχε ο Αρης που επικράτησε με 103-64 της Ασπίδας Ξάνθης.

Ο Αρης ξεκίνησε προηγούμενος με 8-0 έχοντας έξι πόντους από τον Βάνη. Η διαφορά έφθασε το διψήφιο νούμερο (17-6) στο έκτο λεπτό με σουτ του ίδιου παίκτη, ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου με κλέψιμο και καλάθι του Νετζήπογλου έγινε το 30-10. Με τρίποντο του Σπόντη στο 14ο λεπτό το σκορ διαμορφώθηκε σε 48-17, όμως η Ασπίδα μείωσε σε 55-34 με το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου με εύστοχο δίποντο του Δελιαννίδη. Στην τρίτη περίοδο το σκορ διατηρήθηκε μεταξύ 20 και 30 πόντων υπέρ του Αρη, που ξεπέρασε τους 100 πόντους λίγο πριν το φινάλε του αγώνα (101-64), με καλάθι του Νετζήπογλου.

Δεκάλεπτα: 32-10, 55-34,73-43, 103-64

Διαιτητές: Τσέρνοβα, Φολντάζι, Αταρντ

Αρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 7(1), Κοτρώτσιος 2, Σπόντης 18(4), Βάνης 14, Φρύδας, Βουρτζούμης, Ανδρέου 4, Σιδηροηλίας 19(5), Νετζήπογλου 23, Αργυρόπουλος 4, Κουρτίδης 10(2), Γκοτζαμανίδης 2.

Ασπίς Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 3(1), Χαραλαμπίδης 21(5), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 15(1), Καρανικολίδης 8(1), Μπουγιουκλού, Παυλάκης 9(1), Παπανικολάου, Τιτόπουλος 2, Μακρίδης, Δελιαννίδης 6.