Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα (Βορράς)

Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα (Βορράς)

Το Ανατόλια πανηγύρισε μία ιστορική άνοδο στην Α2. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διέλυσε εντός έδρας τον Φαίακα με 88-42, κερδίζοντας και μαθηματικά το εισιτήριο για τη δεύτερη τη τάξει εθνική κατηγορία.

Από την πλευρά του, το Αγρίνιο επικράτησε των Ικάρων Σερρών με 80-67 και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση μαζί με την Ελευθερούπολη, η οποία επικράτησε άνετα του ουραγού Μακεδονικού με 70-57. Ο Φίλιππος Βέροιας συνέχισε την εξαιρετική του πορεία και κέρδισε και τα Φάρσαλα με 71-63.

Η ΧΑΝΘ δυσκολεύτηκε κόντρα στη Νίκη Βόλου, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 67-65. Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του και ο Ερμής Λαγκαδά, ο οποίος επικράτησε του Στρατωνίου με 68-59.

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι οι Μαχητές κατάφεραν να αποδράσουν από την έδρα της Γέφυρας. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν την παράταση, αλλά κατάφεραν τελικά να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα (67-68). Σπουδαίο ματς έγινε και μεταξύ της Χαλκηδόνας και του Έσπερου Λαμίας, με τους γηπεδούχους να κερδίσουν με 70-66 στην παράταση.

Τα αποτελέσματα:

ΧΑΝΘ – Νίκη Βόλου 67-65
Γέφυρα – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 67-68 (60-60 κ.α.)
Φίλιππος Βέροιας – Φάρσαλα 71-63
Ικαροι Σερρών – Αγρίνιο 67-80
Ελευθερούπολη – Μακεδονικός 70-57
Ανατόλια – Φαίακας Κέρκυρας 88-42
Ερμής Λαγκαδά – Στρατώνι 68-59
Χαλκηδόνα – Εσπερος Λαμίας 70-66 (63-63 κ.αγ)

ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 88-42
Δεκάλεπτα: 28-8, 45-18, 65-25, 88-42
Διαιτητές: Φακίτσας – Χατζημπαλίδης
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης, Στεφανίδης 24(3), Κωνσταντινίδης 14,Ξενιτίδης 11, Μουρατιδης 13, Ραΐσεβιτς 11(1), Αραμπατζής 7, Μπακρτζίδης 8
Φαιάκας Κέρκυρας (Δρακίδης): Τσουκαλάς 2, Δρακίδης 8, Γουστέρης, Σάγιας 8(2),Ψαρράς 4, Σπινούλας 6, Αγιούς 10(1), Γερασιμόπουλος 3(1), Βάγιας, Καρύδης 1.

ΧΑΝΘ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 67-65
Δεκάλεπτα :14 – 19, 34 – 29, 53 – 44, 67 – 65
Διαιτητές :  Ντούρας-Ζαχαριάδης
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Ντίνος 3(1), Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 9(1), Ζαφειρούδης 8, Γεωργάκης 2 , Πέτροβιτς 18 (1), Μπαλάσκας 14 (2), Δεληγεώργης 6(1) , Βλαγκόγιας 2, Τσάμης 2.
Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος 3(1), Διγενής, Βερτζάγιας, Τασιούδης 17(2), Κουτίνας 13(1), Τσαβές , Γιωτόπουλος 6(1), Τσώλης 12 (2), Τάσσος 10, Φρουσκλιάς 4, Αναγνωστόπουλος.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΑΓΡΙΝΙΟ 67-80
Δεκάλεπτα : 28-27, 38-44, 52-58, 67-80
Διαιτητές : Φουτζήλας-Τζιοπάνος Γ.
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος) : Σιδερίδης 9 (3), Γεωργιανός 12 (3), Δαλαγκόζης 3 (1), Παπαδόπουλος 8, Καραμπέκης 9 (1), Φώτογλου 9 (1), Κακιούζης 11, Θολιώτης 6.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος) : Τασσόπουλος 14, Μπερερής 9, Μιχάλογλου 20 (3), Καπινιάρης 11 (1), Γκρέκας 8, Τσάτας 2, Μήτσου 13 (2), Ψάρρας 3 (1).

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ/ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 70-66 (63-63 κ.αγ)
Δεκάλεπτα : 16-21, 33-36, 45-49, 63-63 (κ.αγ.), 70-66
Διαιτητές :  Κατωτικίδης-Παπανικολάου
Χαλκηδόνα/Προποντίς (Τέντσος) : Σπύρας, Μαρκίδης 2, Δανάκης 16, Τσακαλέρης 10, Παπαδόπουλος 2, Μυλωνίδης 19 (3), Δελίδης 9 (2), Σιόλογκας 6, Σικαλίδης 6, Φυλακτός
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης) : Στολίγκοβιτς 3, Ρούζιος 11 (2), Πάππος, Κατσαρές 16 (3), Παπανικολάου, Αργύρης, Τεπετίδης 5 (1), Ολύμπιος 8 (2), Παπαργυρόπουλος 23 (3).

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 70-57
Δεκάλεπτα: 19-2, 39-27, 57-40, 70-57
Διαιτητές: Δημάδης-Παπαγερίδης
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος) : Kελεσίδης 12, Γκέλιος 17(2), Σταμπουλής 14(1), Mπέσσας 2, Mπουτσακτσί 2, Απαζίδης 2, Λαζαρίδης 6(2), Καραγιώργος 8, Χαρισμίδης 7(1). Μακεδονικός (Γουναρίδης) : Xαλάτσης 9, Kοντζές 10, Mπαρζού 2, Kουντουρατζόγλου 10(1), Tσινόπουλος 6, Kαραθανάσης 3(1), Oυλουσίδης 7(1), Καλογεράτος 7, Xαντζίδης 3.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΦΑΡΣΑΛΑ 71-63
Δεκάλεπτα: 19-20, 37-35, 51-47, 71-63
Διαιτητές: Σιταρίδης – Αγραφιώτης
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 5(1), Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 3(1), Τσιακλαγκανος 3, Καβαργυρης, Κοθρας 37(5), Παραπουρας 8(2), Σουτζοπουλος 6, Κανταρκος 9.
Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 8, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 6(2), Τσιόγκας, Συνετός 2, Τοπουζίδης 17(3), Γκιουλέκας 19, Δέσπος 6, Φιλιππόπουλος 4.

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 67-68 (60-60 κ.αγ)
Δεκάλεπτα : 16-16, 25-22, 38-39, 60-60 (κ.αγ), 67-68
Διαιτητές : Θεοδώρου-Λουλουλιάδης
ΚΣ Γέφυρας (Παραδάς) : Πουλιανίτης 1, Ψευτογκάς 6 (2), Αποστολίδης 8 (1), Ζιάκας 13 (2), Κουτουξίδης 12 (1), Σιώμος 10, Κοτσάνος 14, Παπαδόπουλος 3, Καραγιαννάκης, Καταβαίνης.
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Βογιατζής 6 (1), Καραγιαννίδης, Δήμας 12 (1), Μαυρίδης 10, Χατζημιχαηλίδης 16 (2), Κλωναράς, Τσιμίδης, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 16 (3), Ελευθεριάδης 6, Λαζάρου.

Η βαθμολογία (σε 25 αγώνες):

1. Ανατόλια (23-2) 48
2. Αγρίνιο (18-7) 43
————————————–
3. Ελευθερούπολη (18-7) 43
4. Φίλιππος Βέροιας (16-9) 41
5. ΧΑΝΘ (15-10) 40
6. Ερμής Λαγκαδά (13-12) 38
7. Μαχητές Πειραματικό Πευκών (13-12) 38
8. Χαλκηδόνα/Προποντίς (12-13) 37
9. Έσπερος Λαμίας (11-14) 36
10. Φαίακας Κέρκυρας (10-15) 35
11. Γέφυρα (10-15) 35
12. Φάρσαλα (10-15) 35
————————————–
13. Νίκη Βόλου (9-16) 34
14. Στρατώνι (9-16) 34
15. Ίκαροι Σερρών (8-17) 33
16. Μακεδονικός (5-20) 30

Η επόμενη αγωνιστική (26η, 14/4):

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – ΧΑΝΘ
Φάρσαλα – Γέφυρα
Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας
Εσπερος Λαμίας – Ικαροι Σερρών
Νίκη Βόλου – Ελευθερούπολη
Μακεδονικός – Ανατόλια
Φαίακας Κέρκυρας – Ερμής Λαγκαδά
Στρατώνι – Χαλκηδόνα

περισσότερα σε λίγο…

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Το απίθανο buzzer beater του Αναγνωστάκη στην Βούλα! (vid)

Μπορεί ο Πρωτέας Βούλας να κέρδισε εχθές το εξ’ αναβολής παιχνίδι κόντρα στον Ηλυσια…