Κεντρική Β' Εθνική Β΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου ομίλου

Β΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου ομίλου

panelefsiniakos

Oίακας Ναυπλίου ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι ανόδου με τον Τρίτωνα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 85-77 και έκαναν σημαντικό βήμα για να ακολουθήσουν τη Δάφνη Δαφνίου στην Α2 Εθνική Κατηγορία. Ο Οίακας ήταν εξαιρετικός στο ματς και από το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (54-37) και τα κράτησε μέχρι και το φινάλε του αγώνα.

Ο Μανδραϊκός έβαλε φρένο στην ξέφρενη πορεία της Δάφνης Δαφνίου, καθώς την κέρδισε μέσα στην έδρα του με 81-69. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να πάρουν διψήφιο προβάδισμα και να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Το Παγκράτι είχε εύκολο έργο στο Μετς κόντρα στον Γλαύκο και τον διέλυσε με 90-58. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην ομάδα της Πάτρας.

Ο Πανελευσινιακός πανηγύρισε μία σημαντική νίκη κόντρα στον Πρωτέα Βούλας, καθώς επικράτησε εύκολα με 70-53. Η ομάδα της Ελευσίνας από το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα (32-22) και το κράτησε εύκολα μέχρι το τέλος.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Παπάγου, ο οποίος νίκησε τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 79-73. Οι Στρατηγοί στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν με 45-35, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και πλησίασαν στους 2 (60-58). Οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο ήταν ψύχραιμοι και τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Μία υπερπολύτιμη νίκη πανηγύρισε ο Έσπερος Καλλιθέας στην έδρα του ΚΑΟ Κορίνθου. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και πήραν τη νίκη με 71-58 και πήραν μεγάλη ανάσα στη «μάχη», που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία.

Σημαντικό διπλό πήρε και η Πεντέλη στην έδρα της Ένωσης Ιλίου. Οι φιλοξενούμενοι σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 80-78.

Διαιτητές : Τσιμπούρης, Μαρίγλη
Παγκράτι (Λιόγας) : Τζιβελέκας 14 (1), Μαγιντόμπε 2, Κούτρας 3 (1), Κατωποδής 13 (3), Λυτόπουλος 6, Φωτίου 12 (1), Δαρτζέντας 2, Δερμιτζάκης 14 (1), Δόξας 12, Ροδοστόγλου 4, Μπένος 6, Αρμάος 2.
Γλαύκος (Παπαδόπουλος) : Μοσχοβάκης 12 (1), Λαζαρίδης 2, Βανδώρος 5, Γιαννικόπουλος 15 (2), Καρακωνσταντάκης 2, Κούτρας 2, Αγγελόπουλος, Δάβανης 9 (2), Τσεκλένης 4, Σπυράκος 6, Σακελλαρόπουλος.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 70-53
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-26, 56-42, 70-53
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Αργυρούδης
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 13 (2), Ηλιάδης 8 (2), Καράμπελας 4, Βούλγαρης 8 (2), Σταθόπουλος 11, Ιωάννου, Δούκας 10, Φέιζο 2, Αναγνωστάκης 6, Ψαρόπουλος 8, Κεφάλας,
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Κυριλής 2, Ματσάγγος 9 (2), Ματαλιωτάηκης 8, Αγγελόπουλος 8, Μόρφης 10 (2), Παπαδάκης 2, Αυγενικός 3 (1), Παπαρέγκας 2, Φιλίππου 2, Γάργαλης 2, Καματερός 5

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 81-69
Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-42, 66-57, 81-69
Διαιτητές: Κάρδαρης, Πολυχρόνης
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Βασιλόπουλος 7 (1), Σιμιτζής 8 (1), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 9 (2), Δέδες 17 (2), Γκαϊτάσοφ 7 (2), Σεργιένκο 3, Χάλαρης 15 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 15 (3), Ρεκουνιώτης, Παπανικολάου, Φωτόπουλος
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Γοργόνης 11, Κουφόπουλος 9 (1), Μουστόπουλος 16, Γκάτζο 4, Καραμπάτσος 8, Ψημίτης 4 (1), Παπαδιονυσίου 5, Τάταρης 12 (1), Καννάς, Αρνόκουρος

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΤΡΙΤΩΝΑΣ 85-77
Τα δεκάλεπτα: 25-12, 54-37, 65-56, 85-77
Διαιτητές: Διαμαντής, Κατραχούρας
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 5 (1), Κουμπούρας 14 (1), Πασολάρι, Πελεκάνος 18 (1), Παπαντωνίου 17 (5), Γεωργιάδης 14 (2), Μανάκας 5 (1), Μπουρτσουκλής, Σκορδάς, Αναγνωστόπουλος 12.
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Τσούτσος 10 (1), Κουτούλας 7 (1), Ψαρόπουλος 10 (1), Καλαντζής 10 (1), Σπυριδάκης, Ντιμπ 8 (1), Νικολακόπουλος, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 17, Ύμερι, Κουκουνιάς 7, Βερτούδος 8 (2)

ΔΟΥΚΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 83-86
Δεκάλεπτα: 18-25, 42-51, 60-69, 83-86
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Σκαλτσής
Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 9, Παππάς 21 (1), Μποχωρίδης 18 (2), Βουγιούκας 23, Ευστρατίου 2, Ξύδης 3, Λάκκας, Τσιτσιγιάννης, Μήτσιαλος 7, Πετς.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 18, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 11 (2), Ντουζίδης 2, Σκάνδαλος 7, Γιαουρτόγλου 18 (1), Γεωργιάδης, Στάθης 11 (3), Αντωνίου 10 (2), Καστανιώτης 4, Ματζιώρης 5 (1), Σπάχια.

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 79-73
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 45-35, 60-58, 79-73
Διαιτητές: Μηλαπίδης, Χριστοδουλάκης
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Πίνης 9 (2), Πρισκομάτης, Χρυσός 6, Ζώρζος 13 (2), Παπαπέτρου 4, Κουτρούλιας 29 (2), Αγγελόπουλος 10, Γιαννίκος 3 (1), Μπάλος 5
Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ρουμελιώτης): Κακαργιάς, Στραγανιώτης 7 (1), Τσάβος 3, Ξιούρας, Ζαραϊδώνης 20, Ανδρεάτος 3, Κόης 20 (1), Σολωμός 15, Καρακεχαγιάς 5.