Κεντρική Γ' Εθνική Το “εκρηκτικό” πρώτο ημίχρονο του Απόλλωνα Καλαμαριάς ήταν αρκετό…

Το “εκρηκτικό” πρώτο ημίχρονο του Απόλλωνα Καλαμαριάς ήταν αρκετό…

apollon me moudania ektos

Λόγω υποχρεώσεων κάποιων αθλητών του ΠΟ Ν. Μουδανιών για το Πανελλήνιο Εφηβικό Πρωτάθλημα, ο αγώνας με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς έγινε την Πέμπτη και η ομάδα των Γιάννη Χατζούλη και Άλκη Μιχαηλίδη επικράτησε εκτός έδρας με 60-87.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η πλευρά του Απόλλωνα Καλαμαριάς στην επίσημη ιστοσελίδα:

Τέταρτη νίκη στους τελευταίους πέντε αγώνες του πρωταθλήματος για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς… Η ομάδα των Γιάννη Χατζούλη και Άλκη Μιχαηλίδη επικράτησε εκτός έδρας του ΠΟ Ν. Μουδανιών με σκορ 60-87, σε ένα ματς στον οποίο είχε τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα.

Η απόδοση του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετή προκειμένου ο Απόλλων Καλαμαριάς να βάλει τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα. Στο 12′ είχε πάρει ήδη αέρα 22 πόντων (12-34) ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 28-48. Χρόνο συμμετοχής πήραν όλοι οι διαθέσιμοι αθλητές ενώ έμεινε εκτός αποστολής ο Πέτρος Αποστόλου (βρέθηκε κανονικά στο γήπεδο) λόγω ίωσης.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού το σύνολο των Χατζούλη και Μιχαηλίδη προηγήθηκε με 2-8 και 10-17 ενώ ο Μύθιλλος διαμόρφωσε το 10-19. Ο Μαχαιριανάκης έκανε το 10-22 και ο Σαμαράς με τρίποντο “έγραψε” το 10-25, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 12′ ο Απόλλων Καλαμαριάς είχε ανεβάσει κι άλλο την διαφορά (12-34), στην συνέχεια ο ΠΟ Ν. Μουδανιών μείωσε σε 24-39 και το ημίχρονο έληξε 28-48.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η ομάδα των Χατζούλη και Μιχαηλίδη βρέθηκε στο +26 (38-64) μετά από καλάθι του Ακριτίδη, ο Αγραφιώτης κάρφωσε (39-68) και στο 30′ ο Απόλλων Καλαμαριάς ήταν μπροστά με 41-69. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 31 πόντους (45-76) και τελικά “ήρθε” η νίκη με 60-87.

Δεκάλεπτα: 10-25, 28-48, 41-69, 60-87

ΠΟ Ν.Μουδανιών (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης 3, Μπέτσος 3, Φιλοξενίδης 20 (1), Τσιγγελίδης 4, Μπακρατσάς 5 (1), Τσιτσιντάς, Τεζετζίδης 7, Σουρλάς 6, Ζάχαρης, Τογανίδης 4, Τσότικας 3, Τσατσαρής 5

Απόλλων Καλαμαριάς (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Κουκουλίδης 2, Παϊτάρης 1, Μαχαιριανάκης 24 (2), Μύθιλλος 6, Τσιμπής 4, Γουναρόπουλος 4, Σαμαράς 8 (2), Αγραφιώτης 10 (2), Μόρας 4, Κατηρτζίδης 3 (1), Ακριτίδης 7, Αθαναηλίδης 14

Περισσότερα από Δημήτρης Σιαφάκας
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

National League 2 (4ος όμιλος): Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Στην κορυφή οι Τιτάνες. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία. Την 1η θέση στο…