Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Λαύριο 89-88

Κύμη – Λαύριο 89-88

isidoros koutsos kymi

Μία υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη για την παραμονή πανηγύρισε η Κύμη, καθώς επικράτησε με 89-88 του Λαυρίου. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους, αλλά ο Λαμπ 12” πριν το τέλος αστόχησε και οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς με βολές του Καρινιάουσκας.

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι άμυνες ήταν κάκιστες και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να σημειωθούν συνολικά 28 πόντοι (17-11). Η Κύμη στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και προηγήθηκε με 30-16 έχοντας 6/8 τρίποντα. Το Λαύριο στα τελευταία δευτερόλεπτα έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 και μείωσε σε 30-21.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στη δεύτερη περίοδο και με ένα εκπληκτικό επί μέρους 16-5 προηγήθηκε με 46-26. Κορυφαίος για την Κύμη ήταν ο Ουίλιαμς, ο οποίος είχε 19 πόντους με έξι εύστοχα σουτ τριών πόντων. Το Λαύριο αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 51-42.

Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού συνέχιζε με το πόδι στο γκάζι και κράτησε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου διψήφιο προβάδισμα (71-59). Το Λαύριο στην τελευταία περίοδο δήλωσε παρών και πλησίασε ακόμη και στους 5 πόντους με τρίποντο του Λαμπ (87-82).

Με νέο τρίποντο του Λαμπ η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους στο τελευταίο λεπτά του ματς (87-85). Ο Λαμπ, όμως ήταν και ο μοιραίος, καθώς αστόχησε 12” πριν το τέλος και ο Καρινιάουσκας με δύο βολές καθάρισε το ματς (89-85). Στο φινάλε ο Μπιούφορντ σκόραρε για τρεις και έγραψε το τελικό 89-88.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-42, 71-59, 89-88

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…