Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου του Νότου

Γ’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου του Νότου

Τα Μελίσσια πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη ανόδου στη Β’ Εθνική, επικρατώντας εντός έδρας του ΟΦΗ με 66-63. Η ομάδα των βορείων προαστίων έκαναν το 2/2 απέναντι στους Κρητικούς και σκαρφάλωσαν στην κορυφή, με τον Λοκρό Αταλάντης να κάνει το καθήκον του κόντρα στο Δειλινό και τη μάχη της ανόδου να παίρνει… φωτιά.

Από κοντά είναι και ο Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας, ο οποίος απέχει μόλις έναν βαθμό από την κορυφή ύστερα από τη νίκη του με 61-53 κόντρα στον Ίκαρο Νέας Σμύρνης. Ο ΕΦΑΟΖ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ΚΑΠ, αλλά κατάφερε στην παράταση να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα (89-73).

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο Ερμής Σχηματαρίου, ο οποίος νίκησε τον Άρη Θήβας με 75-63. Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο ΒΑΟΛ Χίου, που κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕΕΠ Χαλκίδας BC με 91-72 και ξέφυγε με έναν βαθμό από την επικίνδυνη ζώνη.

Νωρίτερα, το Κορωπί επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε με 94-87 της Καλλιθέας.

Τα αποτελέσματα:

ΕΦΑΟΖ-ΚΑΠ 89-73 (64-64 κ.α.)
Μελίσσια-ΟΦΗ 66-63
Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας-Ικαρος Νέας Σμύρνης 61-53
ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC-ΒΑΟΛ Χίου 72-91
Κορωπί-Καλλιθέα 94-87
Ερμής Σχηματαρίου-Αρης Θήβας 75-63
Δειλινό-Λοκρός Αταλάντης 49-68

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑ BC-ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ 72-91
Διαιτητές: Λαζαρίδης-Κούλης.
Δεκάλεπτα: 20-19, 41-49, 59-66, 72-91.
ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC (Κουτσογιάννης): Θεοδωράκος Β. 2, Γαλάνης 6 (1), Λούκας 5 (1), Μπέλλος 5, Θεοδωράκος Π. 10 (2), Κουτσογιάννης 8 (2), Γυφτονικολός, Μανιάτης 13 (2), Γκιζογιάννης 15 (1), Γεωργιάδης, Καραμπέκης 8, Βάκος.
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Φουντουλάκος 3 (1), Σερέπας, Ανδρουλάκης 2, Σουλίκας 2, Σαμιώτης 11 (1), Αγγελίδης 12, Καραφάντης 6, Τσουρής 13, Κουτσαντωνάκης, Τροβάς 13 (1), Σουλινάρης 12, Κωνσταντινάκος 17 (5).

ΚΟΡΩΠΙ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ 94-87
Διαιτητές: Τσακιράκη-Λάμπος
Κορωπί (Κακιούζης): Καραχάλιας 5 (1), Αγγελόπουλος 5 (1), Καμαρινός 6 (1), Αγόρης 19 (3), Καραδολάμης 26 (3), Μερκούρης 7, Μαγαλιός, Σβορώνος 11 (3), Κουτουφάς 15 (1), Χρονόπουλος
Καλλιθέα (Θεοδοσίου): Χατζηγεωργίου 4, Ματσαμάς 19 (5), Κανύχης 10, Παναγιωταράκος 5, Γυφτάκης 3 (1), Μπίλλιας, Παρδακάς 15, Σκορδάλης 27 (5), Εκινέ 4

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 75-63
Διαιτητές: Κοτσώνης-Ναστούλης.
Δεκάλεπτα: 26-14, 40-31, 59-47, 75-63.
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Σπηλιόπουλος 3, Πανταζής 13, Κουτής, Γκρινιάρης 15 (1), Μεϊντάνης, Κώνστας, Φλώτσιος, Μαράντος 20 (2), Τσαπρούνης 21 (2), Ετζιάκα 3.
Αρης Θήβας (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος 14, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 3, Παναγιωτίδης 8 (2), Καλεμντζάκης 10 (1), Ντέντα 7, Δαχρεντζής 11 (3), Τριανταφύλλου 4, Καδηγιαννόπουλος 6.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ ΡΑΦΗΝΑΣ-ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 61-53
Διαιτητες: Πόντας-Κηπώσης
Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 11 (1), Χωματάς 7 (1), Τσίρος 5 (1), Συγγούνας 10 (1), Σταμέλος 4, Τύρλας 13 (1), Ζερβός, Σιλιτζήρης 9 (2), Κορομηλιάς, Ζέρβας, Μητσάκης, Σβάρνας 2.
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Μεγαγιάννης): Μπάζιος 10, Σταμάτης 12 (2), Γιαννακοδήμος 5, Μόσορας, Μούκας, Μιχαλοπούλος 10, Διαμαντόπουλος 8, Αντωνούσος, Ανέστης 8.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ-ΟΦΗ 66-63
Διαιτητές: Καρπάνος-Τσακαλογιάννης
Δεκάλεπτα: 19-21, 37-36, 52-52, 66-63
Μελίσσια (Δάγλας): Κυπαρίσης 14 (2), Στεργίου 3, Οικονομόπουλος 6 (1), Κόντος, Σοφρωνάς 13 (3), Ζήρος 5 (1), Καραχάλιος 15 (1), Καραβανάς 10
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης, Πετράκης 18 (3), Τσερκιτζόγλου 4, Αντωνόπουλος 9 (1), Αγαπιάδης 10, Μπούμπαρης 4, Καραλής 9 (1), Πάλλης 7

ΔΕΙΛΙΝΟ-ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ 49-68
Διαιτητές: Σιδέρης-Βελέντζα
Δεκάλεπτα: 4-21, 20-39, 34-54, 49-68.
Δειλινό (Γωνιωτάκης): Μπορμπίδης 7 (1), Αντωνογιαννάκης 4, Γουμενάκης 11 (3), Στέβοβιτς 2, Γρύλλης 7 (1), Εκίζογλου, Κυρίτσης 2, Γκουτσίδης 2, Λεφής 14 (1).
Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Πρεφάντης 3 (1), Φωτητζόγλου 4 (1), Κετέμα, Κεχρής 2, Πασσάς 4 (1), Παπαηλιού, Μάτος Αν. 34 (4), Μάτος Αγ. 15 (4), Δουρούκης, Ψάλτου 6.

Βαθμολογία (σε 22 αγώνες):

1) Μελίσσια 40 (18-4)
2) Λοκρός Αταλάντης 40 (18-4)
3) ΟΦΗ 40 (18-4)
4) Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 39 (17-5)
5) ΕΦΑΟΖ 36 (14-8)
6) Κορωπί 34 (12-10)
7) Άρης Θήβας 34 (12-10)
8) Ερμής Σχηματαρίου 32 (10-12)
9) ΒΑΟΛ Χίου 31 (9-13)
10) Ίκαρος Νέας Σμύρνης 31 (9-13)
11) ΚΑΠ 30 (8-14)
12) Καλλιθέα 28 (6-16)
13) ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 23 (3-18-1 μηδ.)
14) Δειλινό 22 (0-22)

23η αγωνιστική (13-14/4):

ΚΑΠ-Μελίσσια
ΟΦΗ-Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας
ΒΑΟΛ Χίου-Ίκαρος Νέας Σμύρνης
Καλλιθέα-ΕΦΑΟΖ
Άρης Θήβας-Κορωπί
Λοκρός Αταλάντης-Ερμής Σχηματαρίου
ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC-Δειλινό

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Παπαδός Γέρας: «Οι διαιτητές ήταν πρωταγωνιστές του ματς» (vid)

Έντονα παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης με τη Δάφνη είχε ο Παπαδός Γέρας. Η ομάδα…