Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Το Ανατόλια συνεχίζει απτόητο την ξέφρενη πορεία του προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον Βόρειο όμιλο της Β Εθνικής. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πανηγύρισε ακόμη μία νίκη, καθώς επικράτησε του Στρατωνίου με 75-66.

Πολύ σημαντικό διπλό πήρε το Αγρίνιο στην έδρα των Φαρσάλων. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν, αλλά κέρδισαν με 81-77 και παρέμειναν σε τροχιά ανόδου Κανένα έλεος δεν έδειξε στον Φαίακα Κέρκυρας η Ελευθερούπολη. Οι Νησιώτες κατέβηκαν στο παιχνίδι με το εφηβικό τμήμα και οι φιλοξενούμενοι ήταν σοβαροί και πήραν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα με 101-44.

Συγκλονιστικό ματς έγινε μεταξύ των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων και του Φίλιππου Βέροιας. Οι δύο ομάδες έδωσαν σπουδαία μάχη με την ομάδα του Γκίμα να παίρνει τελικά τη νίκη στην παράταση με 84-81.

Ο ουραγός Μακεδονικός έβαλε δύσκολα στη ΧΑΝΘ, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 67-63. Μεγάλη νίκη πήρε ο Έσπερος Λαμίας, ο οποίος νίκησε τον Ερμή Λαγκαδά εντός έδρας με 65-58.

Η Χαλκηδόνα βύθισε κι άλλο τους Ίκαρους Σερρών, καθώς τους κέρδισαν με 82-70 και τους άφησαν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής πήρε η Γέφυρα, η οποία νίκησε τη Νίκη Βόλου με 83-75 και την άφησε πίσω της στη βαθμολογία.

Αναλυτικά:

Μακεδονικός-ΧΑΝΘ 63-67
Νίκη Βόλου-Γέφυρα 75-83
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Φίλιππος Βέροιας 81-84 (72-72 κ.αγ.)
ΓΣ Φαρσάλων-Αγρίνιο 77-81
Χαλκηδόνα /  Προποντίς-Ίκαροι Σερρών 82-70
Φαίακας Κέρκυρας-Ελευθερούπολη 44-101
Στρατώνι-Ανατόλια 66-75
Έσπερος Λαμίας-Ερμής Λαγκαδά 65-58

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΓΕΦΥΡΑ 75-83
Τα δεκάλεπτα: 15-27, 38-40, 55-68, 75-83
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Ελευθεριάδης
Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος 16(5), Διγενής, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Τασιούδης 2, Κουτίνας 13, Τσαβές , Γιωτόπουλος 9(2), Τσώλης 7(2), Τάσσος 8, Φρουσκλιάς 20 (3), Αναγνωστόπουλος.
ΚΣ Γέφυρας (Παράδας): Βούλτσος, Πουλιανίτης , Καραγιαννάκης , Ψευτόγκας , Καταβαίνης 10(2) , Ζιάκας 28 (6), Ευσταθιάδης, Σιώμος 12, Κοτσάνος 11, Κουτουξίδης 7, Αποστολίδης 15 (3), Παπαδόπουλος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 65-58
Tα δεκάλεπτα: 14-16, 28-27, 54-40, 65-58
Διαιτητές: Φακίτσας-Παζώλης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Ρούζιος 3 (1), Πάππος 5 (1), Κατσαρές 13 (1), Ολύμπιος 12 (3), Παπαργυρόπουλος 16 (1), Τεπετίδης 14 (3), Στογίλκοβιτς 2
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου 11 (3) , Τσιρογιάννης 17 (3), Νώτης 2, Παρίτσης 14 (2), Πλιούκας 6 (2), Πιλκούδης 8.

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΑΓΡΙΝΙΟ 77-81
Τα δεκάλεπτα : 21-14, 37-39, 56-58, 77-81
Διαιτητές : Τσιρτσιμάλης-Κοϊμτζόγλου
Φάρσαλα (Φόρος) : Λεπενιώτης 10, Αναγνωστόπουλος 10, Τσιώγκας 2, Δέσπος 18, Γκιουλέκας 24 (2), Τοπουζίδης 6 (2), Συνετός 7 (1).
Αγρίνιο (Διαμαντάκος) : Τασσόπουλος 9 (1), Μπερερής 8, Μιχάλογλου 24 (4), Καπνιάρης 17 (2), Τσάτας, Χρήστου, Γκρέκας 10 (2), Μήτσου 5 (1), Σταμούλης 6 (2), Ψάρρας.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 66-75
Τα δεκάλεπτα :14-28, 35-48, 52-67, 66-75
Διαιτητές : Γερακίνης-Δημάδης
Στρατώνι (Μύθου): Δοξάκης 12(1), Κολοκοτρώνης 9, Κοκκιός 3, Σιδηροηλίας 1, Φλιάτης 1, Μπέγος 5, Πολιτόπουλος 20(1), Δασκαλόπουλος 15, Δημητρακάς
Ανατόλια (Γκαϊτατζής) : Νικολαΐδης 11(3), Στεφανίδης , Αμπατζάς 3(1), Γαλανίδης 5(1),Κάτανος,Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης 3(1),Κιγμέτογλου 6, Ζώτος 14(2), Μπρόζος 1,Καραποστόλου 32(6).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΧΑΝΘ 63-67
Τα δεκάλεπτα : 18-22, 32-36, 47-57 ,63-67
Διαιτητές : Σιμητόπουλος-Γραικός
Μακεδονικός (Γουναρίδης): Χαλάτσης 6, Κόντσες 5(1), Μπάρζου, Κουντουρατζόγλου 23(3), Τσινόπουλος 7(1), Διαμαντής, Κομματάς, Καραθανάσης 6(2), Ουλουσίδης 5(1), Καλογεράτος 8(2), Ιωαννίδης, Χαντσίδης 2.
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης, Τζιόμαλος): Βαζούκης, Ντίνος, Χονδρόπουλος 12(4), Παπαδόπουλος 10(2), Μπαλάσκας 6(2), Ζαφειρούδης 11(1), Γεωργάκης 8, Πέτροβιτς 7(1), Περρής, Δεληγεώργης 13(1), Βλαγκόγιας, Τσάμης.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ / ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 82-70
Τα δεκάλεπτα : 21-22, 44-43, 58-57, 82-70
Διαιτητές : Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου
Χαλκηδόνα / Προποντίς (Τέντσος) : Σπύρας, Δανάκης 6, Τσακαλέρης 8, Παπαδόπουλος, Μυλωνίδης 22 (3), Λαζαρίδης, Δελίδης 16 (4), Σιόλογκας 16, Σικαλίδης 14 (3), Φυλακτός.
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος) : Κάτος 2, Σιδερίδης 7 (2), Γεωργιανός 9, Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας 2, Γκούτζιας, Παπαδόπουλος, Καραμπέκης 6 (2), Θολιώτης 10, Φώτογλου 9, Κακιούζης 25

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 44-101
Τα δεκάλεπτα : 12-27, 21-52, 32-73, 44-101
Διαιτητές : Θεοδώρου-Λουλουδιάδης
Φαίακας Κέρκυρας (Ψαρράς) : Αυγερινός 11 (1), Δρακίδης 11 (1), Γλουστέρης, Σαγιάς 2, Ψαρράς 2, Αγιούς 2, Καψοκαβάδης 7 (1), Γερασιμόπουλος 9 (2), Φουσέκης
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος) : Κελεσίδης 4, Γκέλιος 8 (2), Κωνσταντάρας 6, Μπέσσας 19 (1), Μπουτσακσί 18, Απαζίδης 24 (1), Λαζαρίδης 18 (2), Καραγιώργος 4.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 81-84 (72-72 κ.αγ.)
Δεκάλεπτα : 18-13, 35-39, 52-54, 72-72 (κ.α), 81-84
Διαιτητές : Τσουμαχίδης-Δολγύρας
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 11(3), Καραγιαννίδης 4, Παλιαχάνης, Δήμας, Μαυρίδης 8(1), Χατζημιχαηλίδης 7(1), Κλωνάρας 14(1), Τσιμίδης 5, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 25(3), Λαζάρου, Ελευθεριάδης.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 3(1), Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 9(2), Τσιακλαγκανος 6(2), Καβαργυρης, Κοθρας 34(4), Παραπουρας 14(4), Σουτζοπουλος 13, Κανταρκος 3.

Η βαθμολογία (σε 24 αγώνες):

1. Ανατόλια (22-2) 46
2. Αγρίνιο (17-7) 41
3. Ελευθερούπολη (17-7) 41
4. Φίλιππος Βέροιας (15-9) 39
5. ΧΑΝΘ (14-10) 38
6. Ερμής Λαγκαδά (12-12) 36
7. Μαχητές Πειραματικό Πευκών (12-12) 36
8. Έσπερος Λαμίας (11-13) 35
9. Χαλκηδόνα/Προποντίς (11-13) 35
10. Φαίακας Κέρκυρας (10-14) 34
11. Γέφυρα (10-14) 34
12. Φάρσαλα (10-14) 34
13. Νίκη Βόλου (9-15) 33
14. Στρατώνι (9-15) 33
15. Ίκαροι Σερρών (8-16) 32
16. Μακεδονικός (5-19) 29

Η επόμενη αγωνιστική (25η, 7/4):

ΧΑΝΘ – Νίκη Βόλου
Γέφυρα – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Φίλιππος Βέροιας – Φάρσαλα
Ικαροι Σερρών – Αγρίνιο
Ελευθερούπολη – Μακεδονικός
Ανατόλια – Φαίακας Κέρκυρας
Ερμής Λαγκαδά – Στρατώνι
Χαλκηδόνα/Προποντίς – Εσπερος Λαμίας

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Αποδεκατισμένος ο Ολυμπιακός κόντρα στην Μπασκόνια

Η αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Euroleague ανοίγει με τη διεξαγωγή έξι αναμετρήσεων. Ο Ο…