Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Ασταμάτητο είναι το τρένο του Ανατόλια στον Βόρειο όμιλο της Β΄Εθνικής Κατηγορίας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην έδρα της Χαλκηδόνα και πήρε εύκολα το διπλό με 94-76.

Κατά τα άλλα ήταν η αγωνιστική των εκπλήξεων, καθώς είχαμε πολλά μη αναμενόμενα αποτελέσματα. Ένα εξ αυτών ήταν η μεγάλη νίκη του Έσπερου Λαμίας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Ελευθερούπολης με 67-65.

Σπουδαία νίκη πήρε και η Νίκη Βόλου, που νίκησε το Αγρίνιο με 75-74. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τους γηπεδούχους τελικά να είναι οι μεγάλοι νικητές. Μεγάλο διπλό στην έδρα του Μακεδονικού πανηγύρισε ο Φίλιππος Βέροιας (80-84).

Οι Ίκαροι Σερρών είχαν ανεβάσει την απόδοση τους τον τελευταίο καιρό, αλλά ο Ερμής Λαγκαδά του έβαλε φρένο. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (77-61).

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους και ο Φαίκα Κέρκυας και τα Φάρσαλα, που κέρδισαν τη Γέφυρα και τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων αντίστοιχα.

Αναλυτικά:

Στρατώνι – ΧΑΝΘ
Φαίακας Κέρκυρας – Γέφυρα 80-73
Μακεδονικός – Φίλιππος Βέροιας 80-84
Νίκη Βόλου – Αγρίνιο 75-74
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων – Φάρσαλα 73-77
Ερμής Λαγκαδά – Ίκαροι Σερρών 77-61
Εσπερος Λαμίας – Ελευθερούπολη 67-65
Χαλκηδόνα – Ανατόλια 76-94

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 77-61
Δεκάλεπτα : 23-16, 40-38, 55-49, 77-61
Διαιτητές : Τσουμαχίδης-Δολγύρας
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου 6 (2), Αλτίνης, Μάρουσιτς 13 (1), Τσιρογιάννης 21 (1), Παπαπασχάλης, Νώτης 9 (1), Παρίτσης 5 (1), Πλιούκας 15 (4), Χριστοδούλου, Πιλκούδης 8.
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος) : Κάτος 6 (2), Σιδερίδης 8 (2), Γεωργιανός 2, Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας 3, Γκούτζιας 2, Καραμπέκης 2, Θολιώτης 13 (2), Φώτογλου 6, Κακιούζης 15.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ / ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 76-94
Δεκάλεπτα : 19-26, 36-51, 60-70, 76-94
Διαιτητές : Θεοδώρου-Λουλουδιάδης
Χαλκηδόνα / Προποντίς (Τέντσος): Μαρκίδης 13 (1), Δανάκης,  Τσακαλέρης 12 (1),  Παπαδόπουλος 4, Λαΐδης 3 (1), Μυλωνιδης 12 (1), Κούτε 2,  Δελίδης 15 (2), Σιόλιογκας 6,  Σικαλίδης 7, Φυλαχτός 2
Ανατόλια (Γκαϊτατζής) : Νικολαΐδης 2, Στεφανίδης , Αμπατζάς 12 (4), Μουρατίδης,  Γαλανίδης 15 (4), Κάτανος , Κωνσταντινίδης 4 , Ξενιτίδης 3 (1), Κιγμέτογλου 12, Ζώτος 8, Μπρόζος 17 (3) , Καραποστόλου 21 (2) , Μουρατίδης .

NIKH BOΛΟΥ – ΑΓΡΙΝΙΟ 75-74
Δεκάλεπτα: 22-17, 40-36, 56-58, 75-74
Διαιτητές : Τζίμα-Αγραφιώτης Τζ
Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης): Καραγέωργος 9 (3), Βερτζάγιας 5, Γιωτόπουλος, Κουτίνας 11 (1), Τσαβές, Τασιούδης 7, Τσώλης 15 (3), Τάσσος 12, Φρουσκλιάς 16 (2), Διγενής, Δελεντζές, Καρπέτης
Α.Ο. Αγρινίου (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Μιχάλογλου 12 (2), Καπινιάρης 16 (2), Τσατάς 2, Σταμούλης , Γκρέκας 13, Μήτσου 10 (2), Ψαράς 10 (2), Μπερερής 7 (1), Χρήστου, Σταμίρης.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ – ΦΑΡΣΑΛΑ 73-77
Δεκάλεπτα : 23-26, 42-41, 64-55, 73-77
Διαιτητές : Ταρενίδης Κ.-Παπαγεωργίου
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Βογιατζής 3 (1), Καραγιαννίδης 6 (2), Δήμας 2, Μαυρίδης 11, Χατζημιχαηλίδης 10 (1), Κλωναράς 5, Βαιντερλής 2, Μητσάκης 23 (4), Λαζάρου 6, Ελευθεριάδης 5.
Φάρσαλα (Φόρος) : Λεπενιώτης 16 (2) ,Αναγνωστόπουλος 6 (2 ),Τσιώγκας 3, Συνετός 6 (1), Τοπουζίδης 17 (3), Γκιουλέκας 24 (1), Δέσπος 5, Φιλιπόπουλος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 67-65
Δεκάλεπτα : 17-15,36-39,47-49,67-65
Διαιτητές : Καλογερόπουλος Λ.-Ξέρας
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης) : Ρούζιος 9 (3), Πάππος 1, Κατσαρές 15 (3), Ολύμπιος 3 (1), Παπαργυρόπουλος 23 (5), Τεπετίδης 10 (2), Παπανικολάου 6 (2).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος) : Κελεσίδης 4, Στυλίδης 8, Ιωάννου 9 (1), Απαζίδης 2, Σταμπουλής 11 (2), Χαρισμίδης 5, Βοϊβατόπουλος 14, Καραγιώργος 6 (2), Γκέλιος 5.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 80-84
Δεκάλεπτα : 17-22, 37-49, 60-60, 80-84
Δεκάλεπτα : Ντούρας-Δημάδης
Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης) : Χαλάτσης 18(1), Κοντσές 2, Μπαρζού 2, Κουντουρατζόγλου 14, Τσινόπουλος 16(2), Κομμάτας, Καραθανάσης, Ουλουσίδης 22(2), Καλογεράτος, Ιωαννίδης, Χαντζίδης 6.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 11, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 3(1), Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος, Τσιακλαγκανος 11, Καβαργυρης, Κοθρας 26(2), Παραπουρας 8(2), Σουτζοπουλος 16(1),  Κανταρκος 4.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ 80-73
Δεκάλεπτα : 15-20, 35-37, 52-45, 80-73
Διαιτητές : Τσιαπλής-Κατωτικίδης
Φαίακας Κέρκυρας (Γεωργίου) : Γρίψιος 7 (1), Ματενίδης 11(3), Νεδέλκος 13, Σιώπης 5 (1), Σπιτιέρης 3 (1), Πεταλωτής 12, Νίκας 16(2), Χατζόπουλος 13.
ΚΣ Γέφυρας (Παραδάς) : Ψευτογκάς 8(2), Βούλτσος, Πουλιανίτης 4, Καταβαίνης 3, Αποστολίδης 9 (2), Ζιακας 20 (4), Κουτουξίδης 18 (2), Καραγιαννάκης 3, Κοτσάνος 4, Σιώμος 4, Παπαδόπουλος.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΧΑΝΘ 60-53
Δεκάλεπτα : 11-5, 24-22, 37-35, 60-53
Διαιτητές : Φακίτσας-Ελευθεριάδης
Στρατώνι (Μύθου, Πεγιάς) : Δοξάκης 2, Μπουρδάνος 16 (4), Κολοκοτρώνης 9 (1), Σιδηροηλιάς 8, Μπέγος 7, Φλιάτης, Πολιτόπουλος, Δασκαλόπουλος 6, Κοτζαγιάννης 12
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης, Τζιομάλος) : Βαζούκης 2, Ντίνος 3 (1), Χονδρόπουλος 3 (1), Παπαδόπουλος 10, Μπαλάσκας, Ζαφειρούδης 6 (2), Γεωργάκης 4, Πέτροβιτς 10, Καραγεωργίου, Δεληγιώργης 15, Βλαγκόγιας, Τσάμης

Η βαθμολογία (σε 22 αγώνες):

1. Ανατόλια (20-2) 42
2. Αγρίνιο (15-7) 37
3. Ελευθερούπολη (15-7) 377
4. Φίλιππος Βέροιας (13-9) 33
5. ΧΑΝΘ (12-10) 34
6. Μαχητές Πειραματικό Πευκών (12-10) 34
7. Ερμής Λαγκαδά (11-11) 33
8. Έσπερος Λαμίας (10-12) 32
9. Χαλκηδόνα/Προποντίς (10-12) 32
10. Φάρσαλα (10-12) 32
11. Φαίακας Κέρκυρας (10-12) 32
12. Νίκη Βόλου (9-13) 31
13. Στρατώνι (9-13) 31
14. Γέφυρα (8-14) 30
15. Ίκαροι Σερρών (7-15) 29
16. Μακεδονικός (5-1)7 27

Η επόμενη αγωνιστική (23η, 24/3):

ΧΑΝΘ – Φαίακας Κέρκυρας
Γέφυρα – Μακεδονικός
Φίλιππος Βέροιας – Νίκη Βόλου
Αγρίνιο – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Ικαροι Σερρών – Φάρσαλα
Ελευθερούπολη – Στρατώνι
Ανατόλια – Εσπερος Λαμίας
Ερμής Λαγκαδά – Χαλκηδόνα

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Ευρωλίγκα: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Πέντε παιχνίδια είχε το σημερινό πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας με τις ελλη…