Κεντρική Ελλάδα Σπουδαία πρόκριση με… εντυπωσιακό τρόπο για το εφηβικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς!

Σπουδαία πρόκριση με… εντυπωσιακό τρόπο για το εφηβικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς!

apollon aetoi

Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε επίθεση και άμυνα, ο Απόλλων Καλαμαριάς το μεσημέρι του Σαββάτου (2/3) επικράτησε εντός έδρας των Αετών Πολίχνης με 76-45! Έτσι σε συνδυασμό με την νίκη (51-56) του πρώτου αγώνα, η ομάδα του Κώστα Κεσίδη (στο πλευρό της ο έφορος, Χρήστος Χριστοφορίδης) πήρε με… εντυπωσιακό τρόπο μια σπουδαία πρόκριση για τους “16” του πρωταθλήματος των Εφήβων. Στη συγκεκριμένη φάση, αντίπαλος θα είναι οι Μαχητές Δόξας Πεύκων Α.Σ..

O Aπόλλων Καλαμαριάς μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 13-3 στο 6′. Η διαφορά “πήγε” στο +16 (22-6), με το σύνολο του Κεσίδη να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Στο 8′ ο Απόλλων Καλαμαριάς ξέφυγε με 23 πόντους (29-6) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 29-10.Στις αρχές της δεύτερης περιόδου διαμορφώθηκε το 32-10 (12′) και στο 18′ η ομάδα του Κεσίδη ήταν μπροστά με 44-19.

Το ημίχρονο έληξε 46-24 και έτσι το θέμα της πρόκρισης “τελείωσε” από το πρώτο μέρος! Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (50-26 στο 27′) ενώ οι Αετοί Πολίχνης μείωσαν σε 50-34 (29′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 56-34 και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο Απόλλων Καλαμαριάς κέρδιζε με 65-38. Η ομάδα του Κεσίδη, έχοντας ένα +30 (74-44) στο 37′, τελικά επικράτησε με 76-45!

Δεκάλεπτα: 29-10, 46-24, 56-34, 76-45

Απόλλων Καλαμαριάς (Κεσίδης): Παπαγεωργίου 3, Χριστοφορίδης, Μικρός 22, Ανδρεάδης 20 (2),  Σιμάρας, Ντικούδης 12, Χρυσοβέργης 6 (1), Πέππας 9 (1), Σιώζος 2, Αποστόλου 2, Ιασωνίδης

Aετοί Πολίχνης (Καραγιαννίδης): Αποστολίδης 19 (1), Σωτηριάδης 2, Καραμούζης 2, Ιορδανίδης, Λάντζος 3, Φωτιάδης 9 (2), Παπαστεργίου 4, Σίμογλου, Σαλαμανδράκης, Κωνσταντούδης, Ντώνας, Μάνδαλης 6