Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Πανιώνιος 65-72

Ρέθυμνο – Πανιώνιος 65-72

panionios 1

Μεγάλο βήμα παραμονής έκανε ο Πανιώνιος με τη εκτός έδρας νίκη του απέναντι στο Ρέθυμνο. Οι “κυανέρυθροι” επικράτησαν με 72-65 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκαν στο 5-14, με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να βυθίζεται ακόμη περισσότερο και να έχει ρεκόρ 3-19.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μπέρι με 30 πόντους, με τον Χάρις να πετυχαίνει double-double με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στιβ Μπαρτ με 34 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο στο Ρέθυμνο ήταν πραγματικό ντέρμπι με το παιχνίδι να είναι κλειστό και σε ισορροπία. Το Ρέθυμνο είχε τον “αέρα” του γηπεδούχου και κρατούσε το σκορ με τον Πανιώνιο να μην αφήνει το σκορ να ξεφύγει και να “ψαλιδίζει” τη διαφορά κάθε φορά που η διαφορά ξέφευγε και έτσι το σκορ της πρώτης περιόδου έκλεισε στο 24-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο μισό και έφτασε τη διαφορά στο -1 (32-31, όμως η γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 11-4 έκλεισαν το ημίχρονο με μια διαφορά 8 πόντων (43-35).

Ίδιο σκηνικό και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με το Ρέθυμνο να έχει το προβάδισμα και τον Πανιώνιο να κάνει αντεπιθέσεις για να πλησιάσει. Οι “κυανέρυθροι” έριξαν τη διαφορά στο ένα καλάθι (55-53), 1:49 πριν το τέλος και με τρίποντο του Μπέρι στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου έφεραν το ματς στον πόντο (59-58). Η τελευταία περίοδος στα “Δύο Αοράκια” ήταν ένα ρεσιτάλ λαθών και αστοχίας, με τον Πανιώνιο όμως να ευνοείται από το μομέντουμ της αναμέτρησης και να “κλέβει” τη νίκη στο τέλος με 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 43-35, 59-58, 65-72

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Σιγκούνας 2 ( ριμπ.), Μπαρτ 34 (5), Ραζής, Χίκεϊ 5, Τζόουνς 10 (8 ριμπ.), Οικονομόπουλος, Τζόνσον 5, Χριστοδούλου 7, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον, Ντάνιελς 2
Πανιώνιος (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5, Μπέρι 30, Χάρις 19 (13 ριμπ.), Όστιν 8, Χάμιλτον, Καμαριανός, Δίπλαρος, Ντόρσεϊ 6, Καμπερίδης, Δημητρακόπουλος, Χούγκαζ, ΜακΚι 4