Κεντρική Διεθνή Προμηθέας – Τενερίφη 69-57

Προμηθέας – Τενερίφη 69-57

promit

Προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Basketball Champions League πήρε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πανηγύρισε μια ιστορική νίκη (69-57) απέναντι στην ισχυρή Τενερίφη, η οποία είναι ένα από τα φαβορί της φετινής διοργάνωσης.

Οι Πατρινοί έδειξαν τα… δόντια τους στην έδρα τους και πλέον στη ρεβάνς της 13ης Μαρτίου καλούνται να υπερασπιστούν επί ισπανικού εδάφους τη διαφορά των 12 πόντων, προκειμένου να βρεθούν στα προημιτελικά.

Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο του Προμηθέα στάθηκε αρκετό στο σύνολο του Γιατρά, ώστε να φτάσει στη νίκη, αλλά και να πάρει μία πολύ καλή διαφορά.

Ο Μέιερ πέτυχε 19 πόντους στο πρώτο μέρος και 22 συνολικά, ενώ εξαιρετικός ήταν και οι Γκίκας (14π.) κι Έλις (10π., 10ριμπ.).

Ονειρικό πρώτο ημίχρονο έκανε ο Προμηθέας. Οι Πατρινοί βρέθηκαν στη ζώνη του… λυκόφωτος, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα της Τενερίφη από την περιφέρεια. Μπορεί να παρατάχθηκαν χωρίς τους Μπράουν και Χολ, ωστόσο όσοι έπαιξαν, κάλυψαν και με το παραπάνω το κενό τους, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε 8 από τα 10 τρίποντα που δοκίμασαν στα πρώτα είκοσι λεπτά και σε συνδυασμό με τα 9/16 δίποντα τους, να έχουν ποσοστό 65,4% (17/26) στα σουτ εντός πεδιάς.

Με τέτοια ποσοστά στην επίθεση (σ.σ. ο Μέιερ είχε 19 πόντους στο πρώτο μέρος) και με σκυλίσια… άμυνα, το 47-31 του πρώτου ημιχρόνου υπέρ του Προμηθέα ήταν απόλυτα λογικό σκορ.

Όπως ήταν επόμενο, όμως, τα ποσοστά των Πατρινών έπεσαν κατακόρυφα στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι παίκτες του Προμηθέα συνέχισαν να τα δίνουν όλα στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να μην καταφέρουν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από 10 πόντους (57-45) στο 30.

Οι άμυνες είχαν σφίξει για τα καλά, με τις δύο ομάδες να φτάνουν πολύ δύσκολα στα καλάθια. Οι Πατρινοί κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι τέλους, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης (69-57) στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 57-45, 69-57.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 2, Λίποβι 10 (2), Σαλούστρος 6 (0/5 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Έλις 10 (10 ριμπάουντ), Γκίκας 14 (4/7 τρίποντα), Μέιερ 22 (4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Παρκς.
ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 9 (1), Μπεϊράν 7 (1), Άιβερσον 16 (6 ριμπάουντ), Στάιγκερ 2 (1/7 σουτ), Γουάιτ 10 (1), Μπάσας 4, Μπρουσίνο, Ζιλέ 2, Νιάνγκ 4, Ρισότι, Σάιθ, Σαν Μιγκέλ 3 (1/7 σουτ).

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…