Κεντρική Basket League Αγώνες Περιστέρι – Κύμη 94-93

Περιστέρι – Κύμη 94-93

zois karampelas peristeri promitheas

Το Περιστέρι χρειάστηκε το επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης (80-80κ.α.) για να υπερασπιστεί το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και να παραμείνει στην τρίτη θέση της κατάταξης. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 94-93 της μαχητικότατης Κύμης, για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, με τον νεαρό Καράμπελα να σημειώνει το νικητήριο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν σε 12-5 το ρεκόρ τους, ενώ υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους που παλεύουν να σωθούν στη 13η απώλεια.

Το σύνολο του Κουτσού έχει τρομερά παράπονα από τη διαιτησία και μόνο άδικο δεν έχει!  Στα 36” πριν από το τέλος της παράτασης και με την Κύμη στο +4 (89-93) ο Μουρ έκανε βήματα, αλλά οι Παναγιώτου – Πουρσανίδης έδωσαν φάουλ και τεχνική ποινή στον πάγκο της ομάδας της Εύβοιας. Έτσι το σκορ έγινε 92-93, με τον Καράμπελα να πετυχαίνει το καλάθι της νίκης, αφού ο Σαγκς αστόχησε στο τελευταίο σουτ του παιχνιδιού υπό την πίεση του νεαρού άσου του Περιστερίου.

Δείτε τη φάση:

Ο Μπεν Μπέντιλ (27 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο Ράιαν Χάροου (18 πόντοι, 7 ασίστ), ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους έκαναν τη διαφορά οι Σκοτ Σαγκς (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζεκουάν Λιούις (14 πόντοι, 12 ασίστ) και Κρις Χόρτον (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Η Κύμη έπαιξε εξαιρετικά στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Περιστέρι, βρέθηκε μπροστά με 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο κι είχε τον έλεγχο μέχρι και την τρίτη περίοδο. Το σύνολο του Πεδουλάκη έκανε την αντεπίθεση του και με κορυφαίο τον Μπέντιλ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Ο ψηλός του Περιστερίου, έπειτα από άστοχο τρίποντο του Βασιλόπουλου, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 80-80 (σκορ κανονικής διάρκειας), με τον Λιούις να κάνει λάθος στην τελευταία φάση.

Στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, αλλά το λάθος σφύριγμα των ρέφερι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα:: 17-31, 39-45, 59-65, 80-80, 94-93.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Χάροου 18 (2), Γκρέι 7 (1), Αγραβάνης 3 (1), Ντάνιελ, Μουράτος 5 (1), Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος, Μπέντιλ 27 (7/10 δίποντα, 10/13 βολές, 1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Καράμπελας 2, Μουρ 14 .
ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 6, Σαγκς 24 (2), Ουάσινγκτον 13 (3), Λιούις 14 (2 τρίποντα, 12 ασίστ), Γουίλιαμς 11 (3), Πουλιανίτης 3 (1), Τσιάρας, Μαραγκός, Χόρτον 19 (12 ριμπάουντ), Καρινιάουσκας 3 (1).

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …