Κεντρική Basket League Αγώνες Περιστέρι – Άρης 81-61

Περιστέρι – Άρης 81-61

aris peristeri 2

Σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τα επεισόδια (στο 33′ του αγώνα) μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων με αποτέλεσμα να υπάρξει εκκένωση του γηπέδου (σε αυτό έμειναν μόνο παιδιά), το Περιστέρι (πρώτος σκόρερ ο Γκρέι με 17 πόντους) επικράτησε εντός έδρας του Άρη με σκορ 81-61 (το σύνολο του Πεδουλάκη είναι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας). Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα από το ημίχρονο (44-28) και τελικά ήταν οι νικητές έχοντας σε πολύ μεγάλο κομμάτι του αγώνα μια διψήφια διαφορά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-2. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 8-7 και ο Μποχωρίδης ισοφάρισε (10-10). Το Περιστέρι “πάτησε” γκάζι και ξέφυγε με 11 πόντους (21-10) ενώ ο Αγραβάνης “πήγε” την ομάδα του στο +13 (24-11). Ο Άρης βρέθηκε στο -9 (24-15) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 26-17.

Ο Μπέντιλ ήταν ο υπεύθυνος για το 31-20 αλλά και για το 35-22. Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο του αγώνα (39-26), ο Άρης αντιμετώπιζε το πρόβλημα των τριών φάουλ του ΜακΓκι και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +15 (41-26). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 44-28 υπέρ των γηπεδούχων που είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Γκρέι με 10 πόντους.

Στο 23′ ο Φλιώνης “χτύπησε” για τρεις (44-33), ο Βασιλόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή (44-34) και ο Γκρέι “ξεκόλλησε” το Περιστέρι (46-34). Η διαφορά επανήλθε στους 10 πόντους (46-36) αλλά κάπου εκεί το σύνολο του Πεδουλάκη φόρτσαρε (51-36). Ο Χάρις έκανε το 51-39, ο Μπέντιλ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μπελ (56-43) και στο 30′ το Περιστέρι ήταν μπροστά με 59-46.

Ο Μουρ ήταν πολύ καλός (12 πόντους και πέντε ασίστ) και “έγραψε” το 61-47. Η διαφορά “άνοιξε” κι άλλο (63-47) ενώ ακολούθησαν “συγκρούσεις” των οπαδών των δύο ομάδων με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί και να εκκενωθεί το γήπεδο. Μετά την διακοπή ο Άρης μείωσε σε 63-51 και στο 35′ το σύνολο του Πεδουλάκη ήταν στο +16 (68-52). Ο Φλιώνης διαμόρφωσε το 70-58 και ο αγώνας τελείωσε με 81-61.

Δεκάλεπτα: 26-17, 44-28, 59-46, 81-61

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 17 (3), Αγραβάνης 10 (2), Ντάνιελ 5, Κάλαχαν 8 (1), Μουράτος, Σκορδίλης 6, Φιλιππάκος, Χάροου 6, Μπέντιλ 15 (1), Καράμπελας, Μουρ 12 (3)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 18 (3), ΜακΓκι 6, Μπελ 5 (1), Χάρις 4, Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Τζόουνς 7, Νταλό 4, Κάιζερ 5