Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 96-71

Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 96-71

kilpatrick panathinaikos

Αήττητος παρέμεινε γι ακόμη μία αγωνιστή ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε και του Πανιωνίου με 96-710. Οι “πράσινοι” δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με σερί 8-0 προηγήθηκε 10-2. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει στους 4 (14-10). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 3 (22-19).

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μείωσε και στους 2 (26-24), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 (47-29) και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 52-32 υπέρ των πρασίνων.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κράτησαν σταθερά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (72-54). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 96-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 52-32, 72-54, 96-71
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 16 (8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8, Σακελλαρίου 5, Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τόμας 18 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκιστ 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 5 (1), Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους, Λάνγκφορντ 11 (3), Κιλπάτρικ 3 (1), Πέιν 6.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Δίπλρος 2. Μπέρι 14 (3/13 τρίποντα, Χάρις 7 (1), Όστιν 13, Χάμιλτον 11, Παπαντωνίου 14 (3), Καμαριανός 5, Καμπερίδης, Χουγκάζ 2, ΜακΚί 3 (1).