Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Άρης 76-67

Ολυμπιακός – Άρης 76-67

OLYMPIAKOS

Εύκολο απόγευμα για τρία δεκάλεπτα είχε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Άρη και κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει μια ακόμη αγχωτική νίκη. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 76-67 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκαν στο 16-1 και στους 27 βαθμούς μετά την ποινή των -6 που έχει επιβληθεί στην ομάδα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπεσε στο 6-11, όμως βρίσκεται μια ανάσα από τα πλέι οφ.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Άξελ Τουπάν με 17 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπριάντε Ουέμπερ με 8 πόντους, ισάριθμα ριμπάουντ και 13 ασίστ. Από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεχώρισε ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 13 πόντους, ενώ ο Νταλό πρόσθεσε άλλους 10.

Το παιχνίδι στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει δυνατά και να προηγείται με 7-2 στο 3′, όμως ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει σιγά σιγά τον έλεγχο στα χέρια του και να δίνει το δικό του ρυθμό στο ματς. Οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (21-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα το καλάθι και ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (30-19), στο πρώτο δίλεπτο της περιόδου. Ο Άρης είχε κάποιες απαντήσεις, όμως οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-36.

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να αυξάνει σταθερά τη διαφορά και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο 65-49. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης έκανε την αντεπίθεση του και κατάφερε να πλησιάσει στο -6 (67-61) στα πρώτα μισά του δεκαλέπτου, ενώ έφτασε μέχρι το -4 (69-65), 3 λεπτά πριν την κόρνα της λήξης. Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήρε τελικά το θετικό αποτέλεσμα με τελικό σκορ 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 9, Μιλουτίνοφ 6 (9 ριμπ.), Παπανικολάου 7, Γκος 9, Ουέμπερ 8 (8 ριμπ., 13 ασ.), Πρίντεζης 7 (4 ριμπ.), Αγραβάνης 7, Σπανούλης, Μπόγρης, Μάντζαρης 3, Τουπάν 17, ΛεΝτέι 3
Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 13, ΜακΓκι 3, Μπελ 9, Χάρις, Σλαφτσάκης 5, Τολιόπουλος 7 (4 ασ.), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6, Νταλό 10, Κάιζερ 8 (5 ριμπ.), Αγγέλου