Κεντρική Γυναίκες Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 69-78

Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 69-78

164730

Κυπελλούχος Ελλάδας στέφθηκε ο Ολυμπιακός, κατακτώντας το 4ο συνεχόμενο Κύπελλο Γυναικών. Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν με 78-69 της Νίκης Λευκάδας, η οποία ήταν μαχητική και προσπάθησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Κορυφαία της αναμέτρησης η Νικολοπούλου με 18 πόντους, με την Τζόνσον να προσθέτει 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.  Από την ομάδα του Λευκάδας, ξεχώρισε η Νάιτ με 25 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια και είχε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό. Η ομάδα του Παντελάκη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +9 (15-24), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο και κρατούσε τον έλεγχο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε και κρατούσε σταθερά τη διαφορά πάνω από τους δέκα,  με τη Νίκη να μάχεται για να καλύψει το έδαφος αλλά το σκορ της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 49-59. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι “ερυθρόλευκες” έκαναν σωστή διαχείριση στο σκορ, με την ομάδα του Δουβίτσα να κάνει μια τελευταία αντεπίθεση αλλά δεν έφτανε, με το τελικό σκορ να είναι 69-78 και τον Ολυμπιακό να γίνεται Κυπελλούχος Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 15, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7, Τζόνσον Ουόκερ 11, Μπαλτά, Σμιθ 11(1), Νάιτ 25(2).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13(2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9(2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18)2), Σωτηρίου 7(2), Τίκβιτς 2, Λίτσι, Τζόνσον 16, Κοσμά 3(1), Σταμολάμπρου 4.

Περισσότερα από Δημήτρης Σιαφάκας
Περισσότερα σε Γυναίκες

Α1 γυναικών: Τελικός πράξη 4η

Ο τέταρτος τελικός της Α1 γυναικών διεξάγεται σήμερα. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στις 15:00…