Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 86-76

Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 86-76

ognjen kuzmic real madrid eb18 e1553288666299

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Μπασκόνια, η οποία επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 86-76. Οι Βάσκοι μ΄αυτήν τη νίκη δυσκόλεψαν το έργο του Παναθηναϊκού για πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του σκορ στο μεγαλύτερο μέρος, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ (39-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ανήκε εξ ολοκλήρου στην Μπασκόνια. Οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί και κατάφεραν να προηγηθούν με 11 πόντους (64-53). Η Ρεάλ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά η προσπάθεια της έμεινε στη μέση και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 64-53, 86-76