Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Χίμκι 104-86

Μπασκόνια – Χίμκι 104-86

vincent poirier kirolbet baskonia vitoria gasteiz eb18 e1552078790161

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση μία εκ των οχτώ θέσεων, που οδηγούν στα playoffs της Ευρωλίγκα, πήρε η Μπασκόνια. Οι Βάσκοι με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κέρδισαν τη Χίμκι με 104-86 και έπιασαν στη βαθμολογία τον Ολυμπιακό και την Αρμάνι Μιλάνο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Χίμκι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, στο φινάλε είχε και το προβάδισμα (40-41), το οποίος δεν κατάφερε να διατηρήσει στο δεύτερο μέρος.

Στην τρίτη περίοδο η Μπασκόνια ήταν «μαγική» και με επί μέρους σκορ 38-16 προηγήθηκε με 21 πόντους (78-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν φυσικό, δεν άλλαξε κάτι και οι Βάσκοι πήραν τη νίκη με 104-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-41, 78-56, 104-86