Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 73-71

Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 73-71

barca

Ο Πέτερι Κόπονεν “σκότωσε” την πρώην του ομάδα. Με buzzer beater δίποντο του Φινλανδού γκαρντ, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με 73-71, για την 28η αγωνιστική της Euroleague, ανέβηκε στο 13-15 και διατήρησε τις ελάχιστες ελπίδες για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Παράλληλα, στέρησε κάθε ελπίδα από τους Καταλανούς (16-12) για την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας, μετά και τη νίκη της Αναντολού Εφές κόντρα στην Μπουντούτσνοστ.

Το καλάθι της νίκης:

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και μέχρι το 34ο λεπτό του αγώνα βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά, οι Γερμανοί αντέδρασαν και με τον Κόπονεν μεγάλο πρωταγωνιστή στα τελευταία δευτερόλεπτα έφτασαν σε σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-36, 49-56, 73-71.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Κόπονεν 14, Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 7 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λο 2, Τζέντοβιτς 1 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αμάιζε 1, Γιόβιτς 10, Μπάρτελ 9, Γουίλιαμς 11, Μπούκερ 14.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πάνγκος 3 (1/7 σουτ), Ρίμπας 10, Σίνγκλετον 12, Μπλάζιτς 10, Σμιτς, Ερτέλ 13 (3/4 τρίποντα), Πούστοβι, Οριόλα 3, Κούριτς, Κλαβέρ 7, Τόμιτς 13 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…