Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Περιστέρι 83-55

Λαύριο – Περιστέρι 83-55

laurio

Γερές βάσεις παραμονής έβαλε το Λαύριο με τη νίκη του κόντρα στο Περιστέρι. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε μια εύκολη νίκη με 83-55 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League, ανεβαίνοντας στο 6-14, ενώ η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη υποχώρησε στο 13-7.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Λούντζης με 15 πόντους, ενώ ο Κακλαμανάκης είχε 13 και ο Λαμπ 10. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκρέι με 14 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τον ίδιο ρυθμό το παιχνίδι και το σκορ μέχρι τα μέσα της περιόδου ήταν στον πόντο (10-9). Σε εκείνο το σημείο η γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο στο +9 (24-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Το Λαύριο είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 (30-19). Το Περιστέρι προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Σερέλη έφτασε μέχρι το +14 (38-24) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 38-27.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πίεσε για να μειώσει στο σκορ όμως το Λαύριο ήταν αποφασισμένο να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά και κατάφερα να πάει στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 60-40. Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το Λαύριο κρατούσε σταθερά μια διψήφια διαφορά πάνω από 20 πόντους και πήρε τελικά τη νίκη με 83-55.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-27, 60-40, 83-55

Λαύριο (Σερέλης): Λούντζης 15, Κακλαμανάκης 13, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 10 (6 ασ.), Μπιούφορντ 9 (7 ριμπ.), Μαστρογιαννόπουλος 6,Χαραλαμπόπουλος 5, Μιλόσεβιτς 2, Περράκης 3, Νίξον 3, Ερμίδης 2, Γουίτεϊ 7
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 3 (6ασ.), Γκρέι 14, Αγραβάνης, Ντάνιελ 12, Κάλαχαν , Μουράτος 2, Σκορδίλης 4, Φιλιππάκος, Χάροου 8, Μπέντιλ 4, Καράμπελας 2, Μουρ 3