Κεντρική Basket League Αγώνες Ήφαιστος Λήμνου – Περιστέρι 77-73

Ήφαιστος Λήμνου – Περιστέρι 77-73

ifaistos limnou

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ήφαιστος απέναντι στο Περιστέρι. Η ομάδα της Λήμνου επικράτησε με 77-73 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκε στο 10-8, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να πέφτει στο 12-6 στην κατάταξη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γκότσερ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Φρεϊμάνις πρόσθεσαι άλλους 12 πόντους με 5 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε για ακόμη ένα παιχνίδι ο Βασιλόπουλος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το Περιστέρι μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 5-0, όμως ο Ήφαιστος ισοφάρισε γρήγορα και το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και το παιχνίδι βρισκόταν πάντα στο καλάθι και το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 18-21. Στη δεύτερη περίοδο στα πρώτα τρία λεπτά οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν σκορ και μετά τα μέσα του δεκαλέπτου ο Ήφαιστος βρήκε ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί με  28-23 και 30-25, όμως το Περιστέρι έβρισκε τις λύσεις. Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-3 υπέρ τους.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ήφαιστος συνέχιζε να κρατάει τον έλεγχο του σκορ, με το Περιστέρι να προσπαθεί το Περιστέρι έκανε ένα γρήγορο 9-3 (61-56) και μείωσαν μέχρι και στον πόντο (64-63), 5:35 πριν τη λήξη. Ο Ήφαιστος όμως δεν έδειξε να τα χάνει και πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρηση με την ομάδα του Πεδουλάκη να προσπαθεί να “κλέψει” τη νίκη στο τέλος, όμως η ομάδα της Λήμνου κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-31, 58-47, 77-73
Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (5 ριμπ.), Έβανς 10 (6 ριμπ.), Γουίγκινς 12, Μπέιζελτον 6 (5 ασ.), Φρεϊμάνις 12 (3 τριμπ., 5 ριμπ.), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 8, Σταμάτης 2, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 10 (7 ριμπ.), Σμιθ 2, Γκαρέζος
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 11 (3 τρ., 8 ριμπ., 5 ασ.), Γκρέι 4, Αγραβάνης, Ντάνιελ 6, Κάλαχαν 9, Μουράτος, Σκορδίλης 22, Φιλιππάκος, Χάροου 10, Μπέντιλ 4, Καράμπελας, Μουρ 7