Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Μέγαρα και Ραφήνα ορίζουν την άνοδο

Γ’ Εθνική: Μέγαρα και Ραφήνα ορίζουν την άνοδο

Στη 19η αγωνιστική βρίσκεται ο πρώτος όμιλος της Γ’ Εθνικής και με μόλις επτά παιχνίδια να απομένουν αρχίζει σιγά σιγά να συμπληρώνεται το παζλ με το ποιες ομάδες θα δουν την άνοδο και ποιες τον υποβιβασμό.

Το Αιγάλεω θέλει να κρατήσει το αήττητο του, με τη Μεγαρίδα να θέλει τη νίκη για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι του Ιωνικού ΝΦ που παίζει εντός με τον τελευταίο Λεόντα 2014 και λογικά θα πάρει τη νίκη.

Στη μάχη της “ουράς” το Ληξούρι θέλει τη νίκη κόντρα στην Ακράτα για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη και να θέσει σε κίνδυνο την αντίπαλο του, ενώ στην Τέντα, Καλαμάτα και Έσπερος Πατρών δίνουν μια τελευταία “μάχη” για σωτηρία.

Η βαθμολογία σε 18 αγώνες:

1) Αιγάλεω 36 (18-0)
2) Ιωνικός ΝΦ 34 (16-2)
———————————
3) Μεγαρίδα 32 (14-4)
4) Αχαγιά 31 (13-5)
5) Ηλυσιακός 27 (9-9)
6) Άρης Νίκαιας 26 (8-10)
7) Πέρα 26 (8-10)
8) Κηφισιά 26 (9-8-1 μηδ.)
9) Ακράτα 25 (7-11)
———————————
10) Ληξούρι 23 (6-11)*
———————————
11) Κεραυνός Αιγίου 23 (5-13)
12) Καλαμάτα 23 (5-13)
13) Έσπερος Πατρών 22 (5-12)*
14) Λέοντας 20 (2-16)

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

Η 19η αγωνιστική:

Κυριακή 17 Μαρτίου

Τέντα 17.00 Καλαμάτα-Έσπερος ΑΟΠΑ Στρέμπας-Λύρας (Γιαλικάρης)

Κάτω Αχαγιάς 17.00 Αχαγιά 82-ΑΕ Ν. Κηφισιάς Σταθόπουλος-Ασημακάκη (Κοκορδάτος)

Αντ. Φώτσης 17.00 Ηλυσιακός-Άρης Νίκαιας Αναστασίου-Τζίμης (Κώτσης)

Ληξουρίου 14.00 Νέο Ληξούριο-Ακράτα Κοτσώνης-Μελισσάρης (Μάρκου)

Αλ. Σάλτας 17.00 ΝΕ Μεγαρίδας-Αιγάλεω Καλογερόπουλος Φ.-Ραχιώτης (Τηγάνης)

Αιγίου 17.00 Κεραυνός Αιγίου-Πέρα Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος (Θεοδοσόπουλος)

Ζ. Αλεξάνδρου 17.00 Ιωνικός ΝΦ-Λέοντας 2014 Ξυλάς-Σκανδαλάκης (Παππάς)

Στην 19η αγωνιστική βρίσκεται και ο δεύτερος όμιλος της Γ’ Εθνικής, με τα πράγματα να είναι πιο θολά εδώ. Πέντε ομάδες διεκδικούν επί ίσοις όροις την άνοδο και το παιχνίδι στη Ραφήνα ανάμεσα σε Τριγλία και ΕΦΑΟΖ είναι το ματς που θα κρίνει αν θα μειωθούν οι διεκδικητές της ανόδου.

Οι πρωτοπόροι ΟΦΗ και Λοκρός έχουν δύσκολες αποστολές, με τους Κρητικούς να υποδέχονται τον Ερμή Σχηματαρίου και την ομάδα από την Αταλάντη να δοκιμάζεται στη Θήβα κόντρα στον Άρη.

Η βαθμολογία σε 19 αγώνες:

1) ΟΦΗ 33 (15-3)
2) Λοκρός Αταλάντης 33 (15-3)
———————————
3) Μελίσσια 32 (14-4)
4) Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 32 (14-4)
5) ΕΦΑΟΖ 31 (13-5)
6) Κορωπί 28 (10-8)
7) Άρης Θήβας 27 (9-9)
8) Ερμής Σχηματαρίου 26 (8-10)
9) ΒΑΟΛ Χίου 26 (8-10)
———————————
10) Ίκαρος Νέας Σμύρνης 24 (7-10)
———————————
11) ΚΑΠ 24 (6-12)
12) Καλλιθέα 23 (4-15)
13) ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 21 (3-15-1 μηδ.)
14) Δειλινό 17 (0-17)

Η 19η αγωνιστική:

Κυριακή 17 Μαρτίου

Κοντόπευκου 17.00 ΚΑΠ-Δειλινό Μπιτσιντζάνος-Μπακετέα (Λιμνιάτης)

Δύο Αοράκια 17.00 ΟΦΗ-Ερμής Σχηματαρίου Κονταράτος-Σκουλαρίκης (Μαχαιριανάκης)

Ραφήνας 17.00 Αργοναύτης-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Γρίβα-Αγγελής (Τζουβάρας)

Χίου 17.00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-ΚΑΟ Μελισσίων Μαρίγλη-Ροδίτης (Σκούφαλος)

Θήβας 17.00 Άρης Θήβας-Λοκρός Αταλάντης Χρηστίδης Π.-Ζιώγας (Χαράτσης)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Σιαφάκας
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Ο νέος τεχνικός διευθυντής του Ικάρου Καλλιθέας

Ο Θωμάς Σκληρός ανέλαβε τη θέση του τεχνικού διευθυντή στον Ίκαρο Καλλιθέας. Μετά την πρόσ…