Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – ΤΣΣΚΑ 72-80

Χίμκι – ΤΣΣΚΑ 72-80

will clyburn cska moscow eb18 e1553885701801

Η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στην Ευρωλίγκα και κλείδωσε τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια. Η ρωσική ομάδα δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε τη Χίμκι με 80-72. Πλέον, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν μπορεί να χάσει τη δεύτερη θέση, καθώς ακόμη κι αν ηττηθεί την τελευταία αγωνιστική έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα οχτώ πόντων (15-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι και με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Χάκετ έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (37-49).

Η εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Η Χίμκι προσπαθούσε, αλλά η ΤΣΣΚΑ κράταγε σταθερά τη διαφορά (51-64). Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν την αντεπίθεση τους, αλλά ξύπνησαν αργά. Στα τελευταία λεπτά προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 80-72.

Τα δεκάλεπτα; 15-23, 37-49, 51-64, 72-80

Κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας οι Τίμπεργουλβς

Carrier – high του Μακντάνιελς στη νίκη των Τίμπεργουλβς Πολλοί θα περίμεναν οι Τίμπ…