Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-76

Χίμκι – Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-76

johnny obryant maccabi fox tel aviv eb18 e1553280693833

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε από τη Ρωσία, καθώς επικράτησε με 76-71 της Χίμκι για τη 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι δύο ομάδες σε όλο σχεδόν το ματς ήταν κοντά στο σκορ και τελικά οι Ισραηλινοί κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Μ΄αυτήν τη νίκη η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρεί τις μαθηματικές της ελπίδες για πρόκριση.

Η Χίμκι ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και γρήγορα κατάφερε να προηγηθεί με διψήφιο προβάδισμα (13-2). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 14 (19-5). Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 9 (24-15).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε την αντεπίθεση της και πλησίασε στον έναν πόντο (31-30). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν και για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι του Κολοϊάρο (37-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ (46-47). Στα τελευταία λεπτά η Μακάμπι έτρεξε ένα μικρό σερί και προηγήθηκε με 59-51, αλλά οι γηπεδούχοι μάζεψαν άμεσα τα πράγματα (55-59).

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι κράτησε τα ηνία του σκορ, παρότι η Χίμκι προσπάθησε να κάνει την ανατροπή. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου άντεξε και πήρε τελικά τη νίκη με 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 39-40, 55-59, 71-76

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…