Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 83-95

Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 83-95

nick calathes panathinaikos opap athens eb18 e1553288867679

Ένας φανταστικός Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη στην Ιταλία, καθώς επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 95-83. Οι πράσινοι μ΄αυτήν τους τη νίκη έκαναν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση και πλέον έχουν την κατάσταση στα χέρια τους. Απίστευτος ο Νικ Καλάθης, εξαιρετικοί και οι Λάνγκφορντ και Τόμας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νευρικά το ματς και έκανε τρία λάθη στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης. Η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0. Ο Νικ Καλάθης ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και με 7 πόντους ισοφάρισε για τους πράσινους (9-9) και μάλιστα το τριφύλλι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι του Γκιστ (9-11).

Mάικ Τζέιμς δεν ξεκίνησε καλά το ματς για την Αρμάνι. Ο Αμερικανός ήταν άστοχος και μάλιστα φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ. Ο Παναθηναϊκός αντίθετα είχε τις λύσεις επιθετικά και κατάφερε να πάρει αέρα τεσσάρων πόντων (13-17).

Ο Λάνκφορντ πήρε τη σκυτάλη από τον Καλάθη και έδωσε προβάδισμα στους πράσινους με 23-17. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Μάικ Τζέιμς, ανέβασε την απόδοση του και με εύστοχο τρίποντο έγραψε το 23-20, που ήταν και σκορ περιόδου.

Ο ΝτεΣόν Τόμας πλήρωσε τη «χαζομάρα» του και τέθηκε νωρίς εκτός φάουλ. Ο Αμερικανός χρεώθηκε με φάουλ, δέχτηκε τεχνική ποινή και συμπλήρωσε μόλις στη δεύτερη περίοδο τρία φάουλ. Η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του και πλησίασε στον έναν πόντο τον Παναθηναϊκό (29-30).

Ο Νικ Καλάθης, όμως, ήταν φανταστικός (13 πόντοι) και συνέχισε να κάνει πάρτι κόντρα στην άμυνα της Αρμάνι (29-34). Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να επανέλθουν και με βολές του Κουζμίνσκας μείωσαν εκ νέου στον 1 (38-39).

Η ιταλική ομάδα έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά ύστερ από αρκετή ώρα με βολές του Μπρουκς. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, όμως, ήταν ασταμάτητος και συνέχισε να κάνει θραύση. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Αρμάνι να είναι μπροστά με 47-44 ύστερα από buzzer beater τρίποντο του Τζέρελς.

Ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ανέκτησε τα ηνία του σκορ, αλλά Μίτσοφ και Νάναλι σκόραραν για τρεις και έδωσαν και πάλι προβάδισμα στους Ιταλούς (55-51). Οι πράσινοι δεν τα παράτησαν όμως. Με πρωταγωνιστή τον Καλάθη επέστρεψαν και πάλι έφεραν το ματς στα ίσια (55-55).

Ο Κιθ Λάνγκοφρντ έδινε χείρα βοηθείας στον αρχηγό του Παναθηναϊκού και με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους πράσινους (64-68). Ο Αμερικανός εκτός από την επιθετική του συμβολή, κατάφερε να πάρει το τέταρτο φάουλ του Τζέιμς και τον έστειλε στον πάγκο από την τρίτη περίοδο.

Το σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και με συνολικό επί μέρους σκορ 28-17 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 πόντους (64-72). Πρωτεργάτες για το χτίσιμο της διαφοράς ήταν οι Καλάθης και Λάνγκφορντ, που ήταν εξαιρετικοί.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά και στους 10 πόντους (66-76). Ο Κουζμίνσκας σταμάτησε προσωρινά το τριφύλλι (69-76), αλλά ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν εξαιρετικό και οι πράσινοι προηγήθηκαν με 81-69. H Αρμάνι με ένα μικρό 4-0 μείωσε, αλλά και πάλι οι πράσινοι είχαν τις λύσεις και ανέκτησαν τη διψήφια διαφορά τους (85-75).

Οι πράσινοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και προηγήθηκαν ακόμη με 16 πόντους (75-91). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τα ηνία του σκορ, πήρε τη νίκη με 95-83 και κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση μία θέσης στην οχτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-44, 64-72, 83-95
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Τζέιμς 16 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μίτσοβ 11 (1), Ταρτσέβσκι 8, Νέντοβιτς 8 (0/6 τρίποντα), Κουζμίνσκας 17 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Νάναλι 12 (1), Μπερνς 2, Μπρουκς 4, Τζέρελς 5 (1), Ομιτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 15 (2), Λάνγκφορντ 17 (3), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 12, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 11 (3), Λοτζέσκι, Καλάθης 27 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…