Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Κύμη 96-92

ΑΕΚ – Κύμη 96-92

aek omadiki

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Κύμη, όμως έδειξε σοβαρότητα και με μία καλή περίοδο πανηγύρισε τη νίκη. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επικράτησε με 96-92 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκε στο 14-5, με την ομάδα της Χαλκίδας να υποχωρεί στο 4-15 και να παραμένει στην προτελευταία θέση.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Ματσιούλις με 14 πόντους και 7 ασίστ, ενώ Χάντερ και Γκρίφιν πρόσθεσαν από 16 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο ΤζεΚουάν με 26 πόντους, ενώ ο Χόρτον πέτυχε double-double με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι στο “Νίκος Γκάλης” ξεκίνησε με την Κύμη να μπαίνει δυνατά και να κάνει το 0-6 στα 3 πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να βρίσκει σκορ μετά από 3:30 λεπτά παιχνιδιού. Η ομάδα της Χαλκίδας είχε τρομερό ρυθμό και προηγήθηκε με +10 (12-22), 1 λεπτό πριν τη λήξη, ενώ η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 17-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύμη είχε τον΄έλεγχο για 4 λεπτά, όμως η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό και έκανε την αντεπίθεση της, ισοφαρίζοντας σε 36-36, 4:22 πριν το ημίχρονο. Η Ένωση ήταν καταιγιστική στα τελευταία λεπτά της περιόδου, πέρασε μπροστά στο σκορ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +11 (48-3).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο επιμέρους σκορ, με την Κύμη να προσπαθεί να πλησιάσει ξανά και να ρίχνει τη διαφορά στο -5, 52-47 και 54-49, όμως η ΑΕΚ είχε απαντήσεις και κρατούσε το σκορ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 69-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε αποφασισμένη να μην δώσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, ανεβάζοντας πάλι το σκορ σε διψήφια διαφορά. Τα τελευταία λεπτά στο ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να ελέγχει το ματς και την Κύμη να έχει κάποια ξεσπάσματα για να κερδίσει κάτι παραπάνω, αλλά την Ένωση να παίρνει τη νίκη με 96-92.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος 11 (3), Τσαλμπούρης, Χάντερ 16 (8 ριμπ.), Γκρίφιν 12 (5 ασ.), Σαντ-Ρος 9, Μωραΐτης 5, Σάκοτα 10, Λαρεντζάκης 9, Ματσιούλις 14 (7 ασ.), Τζέιμς 10, Ρογκαβόπουλος, Τιγκας
Κύμη (Κουτσός): Χόρτον 18 (15 ριμπ.), Ουάσινγκτον 6, ΤζεΚουάν 26, Ουίλιαμς 5, Καρινιάουσκας 14, Πουλιανίτης 4, Τσιάρας, Μαραγκός 1, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Μαργελής, Σαγκς 18 (4)