Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Βίρτους Μπολόνια – Προμηθέας Πάτρας 98-91

Βίρτους Μπολόνια – Προμηθέας Πάτρας 98-91

dimitris katsivelis promitheas bologna

Ο Προμηθέας, αν και πάλεψε στην Ιταλία, δεν τα κατάφερε κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια και ηττήθηκε στην παράταση με 98-91 στην τελευταία φάση των ομίλων της Basketball Champions League. Η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές, αλλά συνεχώς επέστρεφε στο ματς και κατάφερε να το στείλει στην παράταση. Εκεί, όμως, δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και τελικά υπέστη την ήττα. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η συμμετοχή στον αγώνα του 15χρονου (!) Μαντζούκα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα με τον Προμηθέα να έχει ένα μικρό προβάδισμα (5-8). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 14-8. Η Βίρτους κράτησε αυτήν τη διαφορά σε όλο το δεκάλεπτο, αλλά στο φινάλε η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να επιστρέψει και μείωσε στους 2 πόντους (25-23).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ, αλλά δεν μπορούσαν σε κανένα σημείο να ξεφύγουν (30-29) και μάλιστα ο Προμηθέας στη συνέχεια κατάφερε να φέρει και το ματς στα ίσια με τρίποντο του Γκίκα (37-37). Η Βίρτους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά, με την οποία πήγαν οι παίκτες των δύο ομάδων στα αποδυτήρια (52-46).

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου ήταν η συμμετοχή του 15χρονου Μαντζούκα! Βίρτους Μπολόνια ξεκίνησε εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος και με ένα εκπληκτικό σερί 11-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα (63-48). Ο Λάνγκτον Χολ με σουτ τριών πόντων κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (65-56) και μάλιστα κατάφερε να πλησιάσει και στους πέντε με συνεχόμενα καλάθια του εξαιρετικού Τέρελς Παρκς (67-62).

Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 10 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι 73-64. Ο Προμηθέας δεν τα παράτησε και γι ακόμη μία φορά επέστρεψε στο ματς και μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (79-75).

Ο Λάνγκτον Χολ μ΄ακόμη ένα τρίποντο στο ματς έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους (84-81) 52” πριν το τέλος. O Προμηθέας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια 9” πριν το φινάλε με μεγάλο τρίποντο του Τόνι Μέιερ (84-84) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Bίρτους Μπολόνια προηγήθηκε με 88-84, αλλά ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με καλάθι του Μέιερ (88-89). Οι γηπεδούχοι, όμως, και πάλι πήρε τα ηνία του σκορ και μάλιστα προηγήθηκαν και με 5 πόντους (94-89). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και τελικά η ιταλική ομάδα πήρε τη νίκη με 98-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 73-64, 84-84, 98-91
Βίρτους Μπολόνια (Σακριπάντι): Αραντόρι 16 (1), ΕμΜπαγιέ 20 (10 ριμπάουντ), Μορέιρα 12, Πάντερ 9 (2), Τέιλορ 12 (1), Ρόσι, Καπελέτι 6 (1), Μάρτιν 3, Πατζιόλα 4, Κβάλε 16 (7/7 δίποντα)
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γερομίχαλος, Χολ 3 (1), Κατσίβελης 17 (1), Μαντζούκας 7 (1), Σανδραμάνης 2, Έλις, Γκίκας 12 (4), Λίποβι, Μέιερ 15 (3), Παρκς 16 (11 ριμπάουντ), Σαλούστρος 9 (1), Τσαϊρέλης 10