Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

eleutheroupoli

Τη νίκη της αγωνιστικής πανηγύρισε η Ελευθερούπολη, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Ανατόλια με 67-65. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με εννιά πόντους. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε, αλλά η ΓΣΕ κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε τη νίκη.

Στις νίκες επέστρεψε το Αγρίνιο, το οποίο διέλυσε εντός έδρας το Στρατώνι με 75-53. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους (22-14) και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν πάρει και διψήφιο προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και πήρε εύκολα τη νίκη.

Με τη νίκη έφυγε από τη Γέφυρα η Χαλκηδόνα, καθώς επικράτησε με 71-67. Οι γηπεδούχοι για τρία δεκάλεπτα είχαν τα ηνία του σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν μαγικοί και πήραν τη νίκη με μεγάλη ανατροπή.

Οι Μαχητές Πειραματικού βύθισαν ακόμη περισσότερο στην τελευταία θέση τον Μακεδονικό. Οι γηπεδούχοι σε όλο τον αγώνα είχαν τα ηνία του σκορ, προηγήθηκαν και με διψήφιο προβάδισμα και πήραν σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Ίκαροι Σερρών δείχνουν ότι έχουν επιστρέψει για τα καλά, καθώς πανηγύρισαν και δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή (70-59) και να πάρουν μία σημαντική νίκη στη μάχη που δίνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Ο Φαίακας Κέρκυρας διέλυσε εκτός έδρας τα Φάρσαλα, καθώς επικράτησε με 79-61. Χθες (23/02), ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε τον Έσπερο Λαμίας με 67-57.

Διαιτητές: Λόρτος-Γραικός
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 4, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος, Τσιαγκλαγκάνος 13(3), Γιαντσιδιώτης, Καβαργύρης 2, Κοθράς 10(2), Παραπούρας 12(3), Σουτζόπουλος 15, Καντάρκος 11.
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογιάκοβιτς, Ρούζιος 12(2), Μπερτσιμάς, Πάππος, Κατσαρές 9(1), Παπανικολάου, Φύκας 12(1), Αργύρης, Παπαργυρόπουλος 16(1), Μαντζούκας, Τεπετίδης 8, Ολύμπιος.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 76-76
Δεκάλεπτα: 16-15, 43-32, 62-48, 76-67
Διαιτητές:  Τσιρτσιμάλης-Τζιοπάνος Γ.
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 6(2), Καραγιαννίδης 25(6), Παλιαχάνης 3, Δήμας 4,Μαυρίδης 7(1), Χατζημιχαηλίδης 6, Κλωναράς, Τσιμίδης 4, Βαιντερλής 3, Μητσάκης 6(1), Λαζάρου 2, Ελευθεριάδης 10
Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης): Χαλάτσης 6, Κοντσές 2, Μπαρζού 2 , Κουντουρατόγλου 18, Τσινόπουλος 6, Καραθανάσης 2, Ουλουσίδης 17(1), Καλογεράτος 10(2), Χατζίδης 4.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 70-59
Δεκάλεπτα: 19-18, 40-33, 52-53, 70-59
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Μπακάλης
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Κάτος 5(1), Γεωργιανός 13 (2) Κακιούζης 26 (1), Κουτσοκώστας 2, Καραμπέκης 10 , Θολιώτης 6, Φώτογλου 8 (1)
Νίκη Βόλου (Γιασάρης): Καραγέωργος, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Γιωτόπουλος, Κουτίνας 17, Τσαβές, Τασιούδης 13 (3), Τσώλης, Τάσσος 15, Φρουσκλιάς 14 (1), Διγενής

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 67-65
Δεκάλεπτα: 19-20, 34-36, 55-46, 67-65
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 4, Στυλίδης 11 (1), Ιωάννου 12 (4), Απαζίδης 3 (1), Σταμπουλής 27 (2), Χαρισμίδης 6, Βοϊβατόπουλος, Καραγιώργος 4 (1), Μπέσσας,
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 4, Αμπατζάς 8, Γαλανίδης 4,  Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης 4, Κιγμέτογλου 11, Ζώτος 4 (1), Μπρόζος 13 (2), Καραποστόλου 17 (1)

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 61-79
Δεκάλεπτα: 16-13, 26-44, 46-54, 61-79
Διαιτητές: Ντούρας-Δημάδης
Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης: 13(2), Χαιριτίδης 8(2), Αλεξόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 3(1), Τσιώγκας 9, Συνετός, Τοπουζίδης 2, Λούτας 3, Γκιουλέκας 23 (2), Φαρμάκης, Φιλιπποπουλος
Φαίακας Κέκρυρας (Γεωργίου-Μούτσος): Κατέχης, Γρίψιος 10(2), Ψαρράς, Νεδέλκος 15(1), Σιώπης 3, Σπιτιέρης 15(2), Πεταλωτής 12(1), Περούλης 8, Νίκας 14(4), Αυγερινός, Χατζόπουλος 2, Ταουσάνης