Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

panagiotis kikmetoglou anatolia

Το Ανατόλια, αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φίλιππου Βέροιας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν πίσω στο σκορ με 61-60, αλλά με μία εκπληκτική τέταρτη περίοδο έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 84-70.

Τη νίκη της αγωνιστικής πανηγύρισε ο Ερμής Λαγκαδά, ο οποίος νίκησε εντός έδρας το Αγρίνιο με 82-72. Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 64-60, αλλά οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν την ανατροπή και πήραν τη σπουδαία νίκη.

Η Ελευθερούπολη συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο πρωτάθλημα, καθώς πήρε ακόμη μία νίκη. Η ΓΣΕ νίκησε στην έδρα της τη Γέφυρα με 67-59 και παρέμεινε μόνη τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι Ίκαροι Σερρών υπέστησαν ακόμη μία ήττα, καθώς έχασαν στην έδρα τους από τη ΧΑΝΘ. Οι γηπεδούχοι για τρία δεκάλεπτα ήταν πολύ καλοί, αλλά στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και πήραν τη νίκη με 67-59.

Με το διπλό έφυγαν και οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων από την έδρα του Έσπερου Λαμίας. Οι γηπεδούχοι για 30 λεπτά ήταν μπροστά σκορ και έδειχναν ότι θα πάρουν τη νίκη, αλλά οι Μαχητές είχαν αντίθετη άποψη στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά πήραν τη νίκη με 63-61.

Σπουδαία εντός έδρας πανηγύρισε το Στρατώνι, καθώς κέρδισε τη Νίκη Βόλου με 66-60 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής η Χαλκηδόνα επικράτησε των Φαρσάλων με 51-50 και ξεπέρασαν τους αντιπάλους τους στο βαθμολογικό πίνακα.

Στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε ο Μακεδονικός, ο οποίος ηττήθηκε εύκολα από τον Φαίακα Κέρκυρας με 81-64.

Δεκάλεπτα: 16-21, 41-39, 60-61, 86-70
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 4, Στεφανίδης 3(1) , Αμπατζάς 8(2),Αράπης, Γαλανίδης 4(1),Κάτανος , Κωνσταντινίδης 2, Ξενιτίδης 10(1),Ζώτος 11(1), Μπρόζος 19(2),Καραποστόλου 25(3)
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 3,Σισμάνης 5, Πονόπουλος,  Βάλλιος 3(1), Τσιακλάγκανος 8,Καβαργύρης, Κοθράς 19(3), Παραπούρας 9(3), Σουτζόπουλος 13(1), Καντάρκος 10

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΓΕΦΥΡΑ 67-59
Δεκάλεπτα: 19-14, 27-36, 48-45, 67-59
Διαιτητές:  Ταρενίδης Κ.-Παπαγερίδης
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 5 (1), Καραγιώργος 12 (2), Στυλίδης 12 (2), Ιωάννου 13 (4), Σταμπουλής 14, Λαζαρίδης 3 (1), Χαρισμίδης 9, Βοϊβατόπουλος.
ΚΣ Γέφυρας (Αλμπάνης): Ψευτόγκας 2, Πουλιανίτης 3, Καραγιαννάκης 13, Καταβαίνης 5 (1), Αποστολίδης 10 (2), Ζιάκας 2, Κουτουξίδης 6 (2), Κοτσάνος 7, Παπαδόπουλος 5 (1) Σιώμος 6 Ευσταθιάδης

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 66-60
Δεκάλεπτα: 20-13, 33-34, 54-44, 66-60
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Τζίμα
Στρατωνι (Μύθου, Πέγιας): Δοξάκης, Κολοκοτρώνης 5, Σιδηροηλίας 5, Μπέγας 15 (1), Φλιάτης 5 (1), Πολιτόπουλος 11 (1), Δασκαλόπουλος 23, Κοτζαγιάννης 2,
Νίκη Βόλου (Γιασσάρης): Καραγεώργος 10 (2), Αναγνωστόπουλος 6, Κουτίνας 14 (1), Τσαβές, Τασιούδης 12 (1), Τσώλης 3 (1), Τάσσος 7, Φρουσκλιάς 8 (2)

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ / ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ – ΦΑΡΣΑΛΑ 51-50
Δεκάλεπτα: 16-14, 28-28, 43-37, 51-50
Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Εκίζογλου
Χαλκηδόνα / Προποντίς (Τέντσος): Σπύρας, Μαρκίδης, Δανάκης 17 (2), Τσακαλέρης 9, Παπαδόπουλος, Λαΐδης, Μυλωνίδης 13 (1), Κούτε, Γιαννόπουλος, Δελίδης 8 (2), Σικαλίδης 4 (1), Φυλακτός,
Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 7, Χαιρετίδης 2, Λιούπης Φιλιππόπουλος 2, Τσιώγκας 3 (1), Αναγνωστόπουλος 11 (1), Τοπουζίδης 9 (1), Γκιουλέκας 11 (1), Δέσπος 3, Λούτας, Φαρμάκης.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 81-64
Δεκάλεπτα: 19-19, 42-36, 67-50, 81-64
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης
Φαίακας Κέρκυρας (Γεωργίου): Γρίψιος 6, Ματενίδης 8, Νεδέλκος 10, Σιώπης 10(2), Σπιτιέρης 3(1), Πεταλωτής 10, Περούλης 17 (4), Νίκας 10(1), Ταουσάνης 8, Χατζόπουλος 2
Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης):Χαλάτσης 2, Κοντσές 4, Μπάρζου 4, Κουντουράτζογλου 19(1), Τσινόπουλος 7, Ουλουσίδης 19(1), Καλογεράτος 5, Χατζίδης 4, Τσινόπουλος, Κομματάς, Καραθανάσης

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ 61-63
Δεκάλεπτα: 17-16, 32-27, 52-44, 61-63
Διαιτητές: Ραχιώτης-Τσαχάκης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 3 (1), Πάππος 5 (1), Κατσαρές 9 (1), Φύκας 4 (1), Αργύρης 2, Παπαργυρόπουλος 20, Τεπετίδης 9 (2), Ολύμπιος 9 (3).
Μαχητές Πειραματικού Πευκών (Χατκηκυριακίδης): Βογιατζής 9 (3), Δήμας 5, Μαυρίδης 5, Χατζημιχαηλίδης 8, Κλωνάρας 2, Τσιμίδης 7, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 16 (2), Λαζάρου, Κουνατίδης, Ελευθεριάδης 9

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΧΑΝΘ 55-76
Δεκάλεπτα: 16-13, 32-32, 49-47, 55-67
Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηχαρίσης
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Σιδερίδης 5 (1), Γεωργιανός 6, Κακιούζης 7, Κουτσοκώστας 3 (1), Γκούτζιας, Παπαδόπουλος, Καραμπέκης 8 (1), Θολιώτης 15 (3), Φώτογλου 11 (2), Δαλαγκόζης.
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Χονδρόπούλος 3 (1), Παπαδόπουλος 9, Μπαλάσκας 7 (2), Ζαφειρούδης 16 (3), Δεληγιώργης 15, Πέτροβιτς 13 (1), Βλαγκόγιας, Καραγεωργίου 2, Τσάμης

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΑΓΡΙΝΙΟ 82-72
Δεκάλεπτα: 32-23,48-47,60-64,82-72
Διαιτητές: Παγώνης-Παζώλης
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Μήνου 5 (1) ,Αλτίνης 5, Μάρουσιτς 23 (4), Τσιρογιάννης 4 ,Παπαπασχάλης ,Νώτης 12 ,Παρίτσης 5 ,Κωνσταντινίδης ,Πλιούκας,Γκαμούρας 23, Πιλκούδης 3, Χριστοδούλου.
Αγρίνιο (Διαμαντάκας): Τασόπουλος 9 (1), Μπερερής 2, Μιχάλογλου 24 (1), Καπινιάρης 6, Σταμούλης 2,Γκρέκας 7 (1), Μήτσου 11 (3), Ψαράς 6 (2), Σαφής 2.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…