Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου ομίλου

Στις νίκες επανήλθε η πρωτοπόρος του Νότιου Ομίλου της Β΄Εθνικής, Δάφνη Δαφνίου, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Πανερυθραϊκού με 67-53. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο στους φιλοξενούμενους, αλλά η Δάφνη με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη.

Ο απίστευτος Παπάγου επιβεβαίωσε ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και με μυθική εμφάνιση “διέλυσε” τον Δούκα με 93-66. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν διψήφιο προβάδισμα (26-16) και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα μέχρι το τέλος.

Εύκολο έργο είχε ο Τρίτωνας κόντρα στον Γλαύκο και τον κέρδισε χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα με 74-63. Σ΄όλο το ματς οι γηπεδούχοι είχαν διψήφιο προβάδισμα ακόμη και 20 πόντων και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Μανδραϊκό απέδειξε την άνοδο του το τελευταίο διάστημα, καθώς νίκησε στο ντέρμπι το Παγκράτι με 94-91.

Η Πεντέλη συνέχισε το νικηφόρο σερί της, καθώς πέρασε και από την Καλλιθέα. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν τον Έσπερο με 64-55 και τον έπιασαν στον βαθμολογικό πίνακα. Σε όλο τον αγώνα η Πεντέλη είχε το προβάδισμα στο σκορ και κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος τα ηνία.

Oίακας Ναυπλίου δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ένωση Ιλίου, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 71-66. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και την τελευταία περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο ΚΑΟ Κορίνθου, ο οποίος επικράτησε του Πανελευσινιακού με 68-58. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους γηπεδούχους τελικά να πανηγυρίζουν στο τέλος του ματς.

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι ο Πρωτέας Βούλας έφυγε με το διπλό από τον Άγιο Δημήτριο, καθώς κέρδισε τον Κρόνο με 75-72. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να πάρει τη νίκη και τελικά τα κατάφερε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Πρωτέας Βούλας 72-75 (κ.α. 66-66)
Εσπερος – Πεντέλη 55-64
Τρίτωνας – Γλαύκος 74-63
Μανδραϊκός – Παγκράτι 94-91
Οίακας Ναυπλίου – Ενωση Ιλίου 71-66
ΚΑΟΚ – Πανελευσινιακός 68-58
Παπάγος – Δούκας 93-66
Πανερυθραϊκός – Δάφνη Δαφνίου 53-67

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 53-67
Δεκάλεπτα: 19-11, 28-24, 36-43, 53-67
Διαιτητές: Ραχιώτης, Τσολάκος
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 11 (8 ριμπ., 3 κλεψ.), Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 11 (3), Μπακοδήμος, Σκάνδαλος 3, Γιαουρτόγλου 3 (1), Γεωργιάδης 2, Στάθης 5, Αντωνίου 13 (3), Καστανιώτης 4, Ματζιώρης 1, Κουντούρης.
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 1, Γκάτζο 11 (3), Κουφόπουλος 4, Γοργόνης 3, Καραμπάτσος 22 (4), Ψημίτης 3 (1), Σάλεχ 4, Δομπρογιάννης 6, Μουστόπουλος 3, Παπαδιονυσίου 5 (1), Τάταρης 3 (1), Αρνοκούρος 2.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΓΛΑΥΚΟΣ 74-63
Δεκάλεπτα: 24-16, 43-27, 64-41, 74-63
Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Μαρίγλη
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Τσούτσος 2, Κούτουλας 9 (3), Ψαρόπουλος 8, Καλατζής 11 (1), Σπυριδάκης 2, Ντιμπ 13 (2), Νικολακόπουλος 6 (1), Δαμιανάκος 3 (1), Μαλτέσιος 6, Υμερι, Κουκουνιάς 14, Φρέσκος.
Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 16 (2), Σακελλαρόπουλος, Βανδώρος 2, Γιαννικόπουλος 6, Εφέπουλος, Καρακωνσταντάκης 12 (1), Κούτρας, Αγγελόπουλος 9 (1), Δαβάνης 8 (2), Τσεκλένης 7 (2), Σπυράκος.

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 68-58
Δεκάλεπτα: 10-14, 23-25, 44-42, 68-58
Διαιτητές: Δημόπουλος-Ρίζος
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφόρας 4, Γεωργίου 5 (1), Μακρής 9(2), Θεοδωρίδης 8 (2), Κεφαλάς 15, Περρωτής 10, Κωνσταντίνου 11 (3), Πράτης 5 (1), Σκελλαράκης, Μπαλής.
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 12 (1), Ηλιάδης 2, Καράμπελας, Μουρατίδης 2, Κεφαλάς, Σταθόπουλος 9, Ιωάννου, Ψαρόπουλος 11(1), Δούκας 5, Αναγνωστάκης 17 (1).

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΔΟΥΚΑΣ 93-66
Δεκάλεπτα: 26-16, 47-30, 74-50, 93-66
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος Ρ.-Καραβίτης
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζησης 2, Πινης 25 (3), Πρισκοματης, Ζωρζος 19(2), Παπαπετρου 12 (2 τριπ., 10 ριμπ., 10 ασίστ), Κουτρουλιας 15, Αγγελοπουλος 8, Γιαννικος 4, Χρυσος 6, Μπαλος 2, Παστηρας, Ανδρικόπουλος.
Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 5(1), Παππας 7, Λακκας 2, Μποχωριδης 12(1), Βουγιουκας 12, Ευστράτιου 3(1), Γκίνης 1, Ξύδης, Μητσιαλος, Τσιτσιγιάννης 7(1), Σακελλάριου 8(1), Πετς 9.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 94-91
Δεκάλεπτα: 21-24, 45-48, 67-68, 94-91
Διαιτητές: Μηλαπίδης-Κονταράτος
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χάλαρης 15 (1), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 28 (3), Φωτόπουλος 8 (2), Κοπακάκης 5 (1), Γκαϊτάσοφ 15 (2), Δέδες 13 (1),  Γεωργοπαπαδάκος Ν. 10 (2), Σιμιτζής, Βασιλόπουλος, Σεργιένκο, Ρεκουνιώτης, Παπανικολάου,
Παγκράτι (Λιόγας): Λυτόπουλος 18, Κούτρας 2, Τζιβελέκας 25 (2), Ροδοστόγλου 18 (1), Φωτίου 8 (1), Μπένος 2, Μαγιντόμπε 3 (1), Δερμιτζάκης 12 (2), Δόξας 3, Αρμάος, Κατωπόδης.

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 71-66
Δεκάλεπτα: 17-19, 35-34, 51-47, 71-66
Διαιτητές: Ντάνος – Ασημακάκη
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 3, Κουμπούρας 17 (1), Πελεκάνος 20 (2), Παπαντωνίου 4, Γεωργιάδης 7, Χάσα, Μανάκας 6, Σκορδάς 6, Αναγνωστόπουλος 8,
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου, Μπέλλας Ι. 6 (2), Τσακίρης 14 (1), Φουντάς 7 (1), Πανουσόπουλος 7 (1), Μπολάτογλου 5 (1), Μπέλλας Οδ. 2,Τσιούμπρης 10, Μανταλβάνος 12, Γεροκώστας 3.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΠΕΝΤΕΛΗ 63-73
Δεκάλεπτα: 17-26, 33-40, 48-55, 63-73
Διαιτητές: Αναστασιου-Γιακείμη
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 10, Βάρσος 2, Γραμματικός 7 (1), Καρλάφτης, Θεοδοσίου 2, Μούτσα 2, Παπαφλωράτος 12, Βλασσόπουλος 5 (1), Χαρούνι Κλ. 4, Χαρούνι Ν 9, Μπούσι 2, Σκουλούδης 8,
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 2, Νάσσης, Γεωργακόπουλος, Πανέτης, Αποστολόπουλος 10 (2), Κούσουλας 14 (4), Καρούζος 20 (5), Μπέλλη 8, Κουκάκης 2, Μπίγγος 5, Σαλτουρίδης, Τάγαρης 12

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 72-75
Δεκάλεπτα: 14-19, 35-35, 51-51, 66-66 (κ.αγ.), 72-75
Διαιτητές: Πόντας-Τεφτίκης
Κρόνος Αγ.Δημητρίου (Ρουμελιώτης): Στραγανιώτης 7 (1), Κεφαλάς 6, Ξιούρας 4 (1), Ζαραϊδώνης 16 (2), Βούζας 11 (1), Κόης 4, Μπακλαβάς, Σολωμός 10, Καρακεχαγιάς 6, Στέφος 4, Ανδρεάτος 4
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Κυριλής 4, Ματαλιωτάκης 17, Ματσάγγος 4, Αγγελόπουλος 17 (3), Μόρφης 7 (1), Παπαδάκης 19 (4), Παπαρέγκας 5 (1), Γάργαλης 2 , Γεωργιάδης

Η βαθμολογία:

1.Δάφνη Δαφνίου (14-4) 32
2.Τρίτωνας (13-5) 31
3.Οίακας Ναυπλιου (13-5) 31
4.Παγκράτι (12-6) 30
5.Πρωτέας Βούλας (11-7) 29
6.Δούκας (11-7) 29
7.Παπάγου (9-9) 27
8.Έσπερος Καλλιθέας (9-9) 27
9.Πεντέλη (9-9) 27
10.Μανδραϊκός (8-10) 26
11.Πανελευσινιακός (8-10) 26
12.ΚΑΟ Κορίνθου (8-10) 26
13.Πανερυθραϊκός (6-12) 24
14.Γλαύκος (5-13) 23
15.Ένωση Ιλίου (5-13) 23
16.Κρόνος Αγ.Δημητρίου (3-15) 21

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 24/2):

Πρωτέας Βούλας – Εσπερος
Πεντέλη – Τρίτωνας
Γλαύκος – Μανδραϊκός
Παγκράτι – Οίακας Ναυπλίου
Ενωση Ιλίου – ΚΑΟ Κορίνθου
Πανελευσινιακός – Παπάγος
Δάφνη Δαφνίου – Δούκας
Πανερυθραϊκός – Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Τέλος και επίσημα από τον Παναθηναϊκό ο Σάικς! (pic)

Παρελθόν και επίσημα από τον Παναθηναϊκό αποτελεί ο Κίφερ Σάικς.  Ο Αμερικανός γκαρντ ήρθε…