Κεντρική Basket League ΑΕΚ Σαν Λορέντζο – ΑΕΚ 64-86

Σαν Λορέντζο – ΑΕΚ 64-86

jordan theodore aek

Στον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου προκρίθηκε η ΑΕΚ, καθώς νίκησε πολύ εύκολα τη Σαν Λορέντζο με 86-64 και πήρε το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό. Η «Βασίλισσας» μετά το πρώτο πεντάλεπτο πήρε τον έλεγχο του, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και δεν ξανά κοίταξε ποτέ πίσω.

Tα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (8-7). Οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί και προηγήθηκαν με 12-7, αλλά η Ένωση απάντησε και με δικό της σερί 11-1 πήρε τα ηνία του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (13-18).

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Σαν Λορέντζο. Με αιχμή του δόρατος τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη και με εκπληκτική άμυνα εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (26-45).

Η Σαν Λορέντζο προσπαθούσε στο τρίτο δεκάλεπτο να ρίξει τη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά τη διαφορά στους 15 πόντους (43-58). Η Ένωση συνέχισε να ελέγχει το ματς και η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ 68-54 υπέρ της «Βασίλισσας».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 86-64 και θα διεκδικήσει στον τελικό το τρόπαιο.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-45, 54-68, 64-86