Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 91-78

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 91-78

gabriel deck real madrid eb18

Μ΄ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 91-78 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 11-6, αλλά η Μπάγερν με ένα γρήγορο σερί 7-0 πήρε τα ηνία του σκορ (11-13). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί και τελικά κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-17).

Το σερί της “Βασίλισσας” συνεχίστηκε και με έξι συνεχόμενους πόντους στη δεύτερη περίοδο προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11 πόντους (28-17). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με νέο σερί και τρίποντο του Χομπς πλησίασαν στον έναν πόντο (40-39). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 42-39 ύστερα από καλάθι του Ταβάρες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στην τρίτη περίοδο μπήκε με σκοπό να καθαρίσει το ματς και τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι ήταν φανταστικοί και κατάφεραν να προηγηθούν με 19 πόντους (71-52). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κράτησε εύκολα τα ηνία και πήρε τη νίκη με 91-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 71-52, 91-78
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 8, Ράντολφ 13 (2), Καμπάτσο, Ρέγες 2, Αγιόν 8, Κάρολ 13 (2), Ταβάρες 10, Γιουλ 15 (4), Ντεκ 13 (1), Τέιλορ 9 (1)
Μπάγερν Μονάχου (Ράντοντσιτς): Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Χομπς 9 (3), Κινγκ, Κόπονεν 10 (2), Ραντόσεβιτς 2, Λούσιτς 10, Λο 7 (1), Ντέντοβιτς 10, Αμάιζε, Μπαρέλ 14 (4), Ουίλιαμας 9, Ογκουνσίπε

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …