Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Κολοσσός 91-86

Κύμη – Κολοσσός 91-86

kimi 3

Σπουδαία νίκη παραμονής πανηγύρισε η Κύμη. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού με 91-86 κι ανέβηκε στο 4-12, έχοντας πλέον δύο νίκες διαφορά από τους Ροδίτες. Οι γηπεδούχοι έχασαν πάντως την ευκαιρία να καλύψουν και τη διαφορά των 7 πόντων που είχαν ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι στο Βενετόκλειο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές που αγωνίστηκαν χωρίς τον Χόρτον, ήταν ο Ουάσινγκτον με 25 πόντους, ενώ ο Καριανιάουσκας σημείωσε 14 πόντους στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Κύμης.

Από πλευράς Κολοσσού, ξεχώρισαν οι Μπράουνινγκ (22π.), Πίνκστον (14π.) και Μαυροειδής (14π., 10ριμπ.).

O Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ξέφυγε με 12-19 στο 6′, ωστόσο ο Καρινιάουσκας έδωσε… πνοή στην Κύμη και με σερί πόντους, κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ (24-27 στο 10′).

Ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, πριν ξεκινήσει ένας καταιγισμός τριπόντων από τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 49-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τον Κολοσσό να αντιδρά προς το φινάλε του δεκαλέπτου και με τον Πίνκστον να μειώνει σε 70-64 στο 30′. Οι “θαλασσί” συνέχισαν την αντεπίθεση τους και μείωσαν μέχρι και στον πόντο (72-71 στο 32′), αλλά η Κύμη βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ (84-74) και παρά τη νέα αντεπίθεση του Κολοσσού (85-82) να φτάσει στη στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 49-41, 70-64, 91-86.
ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 11, Σαγκς 15 (1), Ουάσινγκτον 25 (5/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Λιούις 19 (1/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Μαραγκός 5, Μητσιμπόνας, Καρινιάουσκας 14.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 14 (10 ριμπάουντ), Δημάκος 14 (1), Ντιγκς 3 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουνινγκ 22 (8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πίνκστον 18 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γεωργάκης 4, Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 2, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Κάρτερ 9 (1), Λι.