Κεντρική NBA Η “Team LeBron” νίκησε την “Team Giannis” στη γιορτή του All-Star Game! (vid)

Η “Team LeBron” νίκησε την “Team Giannis” στη γιορτή του All-Star Game! (vid)

giannis dunk all star game 2019

Το 68ο All-Star Game του NBA ανήκει πλέον στα κιτάπια της ιστορίας, με την “Team Lebron” να επικρατεί της “Team Giannis” με 178-164, στην απόλυτη γιορτή του μπάσκετ! Η πόλη της Σάρλοτ είχε την ευκαιρία να θαυμάσει τον κορυφαίο αγώνα επίδειξης στον πλανήτη, με την “αρμάδα” του Γιάννη Αντετοκούνμπο να μην φθάνει στη νίκη, “καταρρέοντας” στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, βέβαια, ήταν ο πιο ορεξάτος παίκτης της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας τον αγώνα των “αστέρων” με 38 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ κι 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά ενώ ευστόχησε στα 17 από τα 23 σουτ που επιχείρησε! Ο “Greek freek” ήταν ο πρώτος σκόρερ κι ο δεύτερος ριμπάουντερ ολόκληρου του αγώνα, καρφώνοντας ασταμάτητα κι απολαμβάνοντας στο έπακρο την 3η σερί συμμετοχή του στον απόλυτο “γαλαξία” των αστέρων. Το γεγονός, όμως, ότι βρέθηκε στην πλευρά των ηττημένων του στέρησε το βραβείο του MVP.

giannis lebron
ΛεΜπρόν και Γιάννης, οι δύο μεγάλοι αρχηγοί του All-Star Game

Ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη πήγε στον Κέβιν Ντουράντ. Ο σούπερ-σταρ της “Team Lebron” ολοκλήρωσε τον αγώνα με 31 πόντους (4/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Το βίντεο της απονομής του MVP στον “KD”

Η “Team Lebron” χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 20 πόντων, προκειμένου να φθάσει στην οριστική επικράτηση. Το επιμέρους σκορ του 2ου ημιχρόνου ανήλθε στο 96-69 ενώ, η 3η περίοδος ήταν το απόλυτο turning point του ματς, με την “αρμάδα” του “Βασιλιά” να ευστοχεί σε 12 τρίποντα στο διάστημα αυτό, με κύριους πρωταγωνιστές τους Ντέιμιαν Λίλαρντ και Κλέι Τόμπσον.

Συνολικά υπήρξαν 17 διψήφιοι σκόρερ στο εν λόγω παιχνίδι ενώ επιτεύχθηκαν 62 εύστοχα τρίποντα (35 για την “Team LeBron, 27 για την “Team Giannis”) και μοιράστηκαν 85 ασίστ, σε ένα από τα πιο υψηλά σκορ που έχουν σημειωθεί ποτέ σε All-Star Game. Στο γεγονός αυτό συνέβαλλε, βέβαια κι η “ληθαργική” διάθεση των παικτών στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Το νέο “ραντεβού” του σπουδαίου θεσμού του All-Star Game θα δοθεί το 2020 στο Σικάγο.

Team LeBron: Ντουράντ 31 [7 ριμπάουντ, 6/9 τρίποντα], Τζέιμς 19 [8 ριμπάουντ, 4 ασίστ], Τόμπσον 20 [8 ριμπάουντ, 6/12 τρίποντα], Λέοναρντ 19 [5/11 τρίποντα], Λίλαρντ 18 [6/17 τρίποντα], Έρβινγκ 13 [9 ριμπάουντ, 6 ασίστ], Χάρντεν 12 [4/13 τρίποντα], Τάουνς 11, Μπιλ 11, Γουέιντ 7 [4 ασίστ], Ντέιβις 5, Όλντριτζ 2

Team Giannis: Αντετοκούνμπο 38 [11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 17/23 σουτ], Τζορτζ 20 [6/12 τρίποντα], Μίντλετον 20 [6/12 τρίποντα], Κάρι 17 [9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4/17 τρίποντα], Γουέστμπρουκ 17 [8/20 σουτ], Εμπίιντ 10 [12 ριμπάουντ], Γκρίφιν 10, Νοβίτσκι 9 [3/3 τρίποντα], Γιόκιτς 6 [9 ριμπάουντ], Ράσελ 6, Βούτσεβιτς 4, Λάουρι 3